| MymyMihaela a întrebat:

tuturor! Am revenit cu o problema. De aproximativ 2 saptamani ma doare foarte tare burta, ma doare capul (destul de des, dar nu mereu). Am ameteli, astazi m-a luat dintr-o data o ameteala de era sa cad jos din picioare, a trebuit sa ma tina o prietena ca alt fel ma aduna de pe jos. Ce credeti ca am? Am auzit ca e raspandit un virus de la care poti muri si imi e foarte, foarte frica.
Pareri, sfaturi, orice, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LuciWv a răspuns:

Da,din ce in ce mai multi cred ca au temuta boala Ebola, stati calmi ca sansele de a avea asa ceva sunt de 1% dau pot trece de 25% daca v-ati intalnit cu cineva care a calatorit in alta tara spun statisticile.
In Romania sau prin tarile alaturate nu sa semnalat inca Ebola, sunt doar 2 cazuri in europa dar nu la noi, 4 in america si cateva mii in Liberia.
Deci daca ai fost in preajma cuiva care a fost in Liberia sau care lucreaza la spitale din Spania ar fi bine sa contactezi medicul de familie ori cum ar fi bine sa te duci daca spui ca ai aceste stari care nu trebuie sa le ai in mod normal.
Poate doar iti inchipui aceste stari, creierul uman este influentat de frica si ea te poate face sa crezi ca ai ceva ce nu ai, de exemplu ia gandeste-te la pduchi si ai sa vezi ca te mananca capul ei cam asa este si la tine.
Bafta si stai linistita nu ai ebola, doamne fereste pana nemereste zic eu.

| MymyMihaela explică (pentru LuciWv):

M-am linistit putin. Dar starile acelea tot le am, pentru ca am aflat de boala asta doar de miercuri sau joi, nu stiu exact, iar simptomele acelea le am dinainte cu o saptamana si ceva de a afla asta...

| LuciWv a răspuns (pentru MymyMihaela):

Ebola se manifesta cu febra mare din ce am auzit la televizor.

4 răspunsuri:
| CrissNocturne a răspuns:

Du-te la un medic. Te-ar putea ajuta sa iti rezolvi problema pe care o ai.

| DeDe13 a răspuns:

Simptomele astea le ai so când ești însărcinată!