| Simonam19sy1gg a întrebat:

Bună! Astăzi cred că am făcut o entorsă la gleznă. am fost grăbită să cobor scările și am alunecat. Glezna stângă s-a înclinat pe partea dreaptă iar mai apoi am căzut peste ea???? nu prea mai pot să calc cu piciorul stâng în pământ, mi s-a învinețit și s-a și umflat. Ce ziceți trebuie să mă duc îneapărat la doctor? Sau se poate trata acasă?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Trebuie sa mergi la doctor sa iti imobilizeze piciorul, fara no sa treaca, miscind piciorul mereu, ligament sau ce sa intins acolo nu o sa se retraga la loc.Asa ca neaparat trebuie sa imobilizezi acel picior, in ghips sau ce spune doctorul ca trebuie.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Intelept este sa mergi la medic, ca sa stii ce ai de facut.Se poate rezolva si acasa, doar ca daca e prima data, e preferabil sa mergi la medicul de familie.O prietena de-a mea facea mereu entorse iarna sau la dans.A supravietuit just fine, la un moment dat stia care e treaba si nu mai era nevoie de consult. laughing

| VoidEternal a răspuns:

Poate fi o entorsă sau chiar o luxație. E de mers la medic dacă ți s-a învinețit. Probabil o sa fie nevoie de o radiografie.

| Furnicuta000 a răspuns:

De regula trebuie dar nu e absolut necesar. Asa am patit si eu acum vreo 5 luni, ma durea ingrozitor, se umflase si se invinetise locul dar imi era frica sa merg la medic. Am zis ca daca stau in repaus trece dar urmatoarele 2 zile am tot umblat km intregi ca aveam treaba si cand calcam parca eram in iad. Dar apoi am stat in repaus, miscare doar daca era absolut necesar si mi-a trecut complet in 2 saptamani.
Dar vezi la tine sa nu fie cumva fractura