| BubbleGirl5511 a întrebat:

happy
Am si eu o intrebare.de fapt e mai mult o nelamurire.Cand am fost la medic mi s-a spus ca am scolioza dorsala cu unghi de 42 de grade.Doctorul mi-a spus ca alta solutie nu as avea decat interventia chirurgicala. mi-a spus ca nu ma mai poate ajuta nici kinetoterapia nici corsetul.ca oricum va evolua chiar daca fac kinetoterapie care nu o sa'mi indrepe coloana. a zis ca prin operatie poate sa imi aduca coloana la 0 grade. Tind sa precizez ca se aude ca ar fi foarte specializat in domeniul asta si ca toate operatiile sale au fost reusite.Nustiu ce sa fac deformarea nu este foarte vizibila dar am probleme destul de mari cu respiratia deoarece imi afecteaza plamanii.la orice efort obosesc repede.
Ati fost si voi operati de scolioza sau stiti persoane care au fost? Voi ce credeti? E atat de grav incat operatia e singura cale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Felix65 a răspuns:

Draga Bubble trebuie sa ai multa incredere! In ziua de azi chirurgia poate face minuni,conditia este sa ai un chirurg cu adevarat bun.Da, am cunoscut o fetita cu aceasta afectiune, parintii nu au vrut sa accepte tratamentul si a ajuns sa aiba un gheb foarte urat care i-a modificat chiar si fizionomia fetei! Eu as consulta inca un medic pentru o problema serioasa si m-as ruga mult la Dumnezeu sa ma ajute sa trec cu bine incercarea.

| 23partyboy a răspuns:

Deviatiile de la normal al coloanei vertebrale scad amplitudinea miscarilor respiratorii(exact ce ai spus tu ca obosesti repede dupa miscare) in timp acest lucru poate duce la insuficiente respiratorii si cardiace,probleme deosebit de periculoase, iar afectiunea dvs in gradul in care este, este vizibila