| GEORGIANA3489 a întrebat:

Buna tuturor, am un gol nu stiu sa explic in stomac si imi ajunge un nod pana in gat si am senzatia mereu ca am ceva acolo cand inghit ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pot fi mai multe cauze, dar nu sunt toate cele din urmatoarele articole asa ca nu te ingrijora!

https://www.catena.ro/senzatie-de-nod-in-gat-care-sunt-cauzele

cred ca in cazul tau este de natura anixioasa, coroborat si cu alte intrebari ale tale
cel mai bun sfat este sa mergi sa te vada un medic!

regasim asta si in articolul de mai sus

" Diverse reactii emotionale

Anxietatea, stresul, durerea si oboseala sunt emotii puternice, care pot declansa diverse senzatii neplacute in intreg corpul. Printre acestea se numara si nodul in gat, crampele, spasmele musculare, durerile de piept si spate. "

| Hyperion7 a răspuns:

Daca te gândești prea mult la viitor, daca te îngrijorezi intens și des sau daca ești antisocială de fel, cam asta ar fi explicația nodului in gât.
Ce poți face?
1.Renunta sa te gândești la viitor, lasa lucrurile sa se întâmple pur și simplu (e greu, dar na)
2.Incearca sa lucrezi la modul de gândire
3. Daca nu ești aproape de Dumnezeu, poate că ar fi o soluție sa te apropii! Te vei mai liniști cu timpul
4.Incearca sa nu mai bagi la inima ce reproșuri îți fac alții și încearcă să devii mai dezinteresată in ceea ce privesc ceea ce cred alții despre tine.

| Mihai0101 a răspuns:

Daca ai pisica poate fi o alergie de la blanita ei posibil si din cauza polenului primavara ti-ai facut test la alergie polen? Sau poate fi pe parte pshica esti intr-o perioada de depresie sau anxietate.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Exista 2 tipuri de analize de sange pentru alergii:

Imunoglobuline E specifice - masoara anticorpii IgE specifici din sange ca raspuns la un anumit alergen.
Testul ALEX: este un test modern care masoara cantitatea de anticorpi IgE specifici fata de componentele proteice care alcatuiesc un alergen

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Daca nu e depresie recomand un test alergen nu costa mult si macar vei sti din ce cauza.

| GEORGIANA3489 explică (pentru Mihai0101):

Buna,nu am pisica am doar catel dar nu cred ca e ceva de la animale eu cred ca e ceva pe sistem nervos

| Mihai0101 a răspuns (pentru GEORGIANA3489):

Primavara si toamna in special se activeaza aceste stari de depresie multa lume are probleme in aceste perioade.Si inca ceva trebuie sa ai trei mese pe zi ca sa poti iesi din starea asta corpul are nevoie de o alimentatie buna si acum ca vine caldura si in general hidratarea trebuie sa bem apa pana la 3 litri pe zi ca corpul sa poata sa functioneze normal.

| natur a răspuns:

Poate fi si un inceput de reflux gastroesofagian. Preventiv citeste: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/reflux-gastroesofagian