| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor! Aș putea să să vorbesc cu un psihiatru în online, cu consultații gratuite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Din moment ce inca esti la scoala, sistemul medical este gratuit, deci si medicul psihiatru.
Cere trimitere medicului de familie si discuta cu psihiatrul aceasta problema pe care o ai.Insa acesta te va diagnostica si iti va prescrie tratament medicamentos.
Daca doresti sa faci doar psihoterapie, nu toti psihiatrii fac din cauza ca nu in cazul tuturor da rezultate si depinzand de localitate si spital, e posibil sa nu existe timp si fonduri alocate pentru terapie. Online nu cred ca vei gasi, iar un psihiatru, chiar daca are un orar special pentru asta in cadrul spitalului, nu va face terapie fara ca tu sa iei tratamentul prescris.

Daca doresti sa mergi la psiholog, nu toti psihologii sunt acreditati pentru a putea face psihoterapie si indiferent fe cum ar fi, iti vor lua oricum banii degeaba.Insa daca totusi crezi ca te ajuta, poti incerca sa discuti cu psihologul scolii.E gratuit!

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti suna GRATIS la 116111

ori instaleaza aplicatia:
http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

| sierra1 a răspuns:

Aici toți sunt doctori și toți acordă consultații gratuite (și inutile desigur) așa că spune ce te doare

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Sunt o persoană de 18 ani cu multe defecte. În primul rând, din câte am citit problemele astea vin din lipsa de aprecierea și încrederea în sine. Aș vrea să învăț lecțiile la școală logic să nu mai tocesc. Vorbesc, bâlbâit poate repede și m-ai rău dacă vorbesc cu un străin la telefon mă pierd, și îl enervează pe cel ce mă ascultă. Sunt pusă de vreo cinci ori să repet ce zic, nu mă înțeleg. Și nu doar atât.

| alina2k18 a răspuns:

Consultatii online doar cu plata.

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Aia îi că am căutat și sunt cu plată. Am cerut clar consultații gratuite dar tot cu bani îmi dă.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să fim srioși: ce e gratis in lumea astta?

apropo: "roblemele astea vin din lipsa de aprecierea și încrederea în sine"

aici e doar rolul TĂU

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu sunt în stare să o fac. Sunt de caracter slab și pricep puține.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

De aici reazultă clar că NU VREI să te schimbi! E decizia ta, hai noroc

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Cine vrea să rămână cu astfel de comportament?! Eu nu știu cum să o fac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbeste cu mine happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunteți psihoterapeut?!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, dar te pot ajuta putin din experienta mea cu psihiatrul, spitalul de nebuni etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vă mulțumesc mult de tot! Vă sunt recunoscătoare! happy

| Dintrebare a răspuns:

Buna. Vreau doar sa zic sa iei in calcul doar raspunsul pe care l-ai primit de la Jassmina. Are dreptate, suna la numarul ala. Pe restul nu ii baga in seama ca bat campii. Bravo tie ca constientizezi ca ai o problema si ca vrei sa gasesti o solutie. Sper sa iti raspunda cineva de la numarul copilului si sa fie deschisi sa te ajute. In cel mai rau caz cauta pe google informatii despre problema ta si incearca sa citesti cat mai multe pe tema aia, o sa te ajute

| VanillaQ a răspuns:

Buna. http://terapeuti.ro/sfatul-terapeutului/,totul este anonim.
Este si un grup pe Facebook numit Întreabă un psiholog sau psihoterapeut online!

Numai bine!

| BogDaNuTzXD a răspuns:

6bogdy9 pe Instagram, sunt dispus sa te ascult!