| Clyo10 a întrebat:

Buna tuturor! As vrea sa cer parerea voastra in legatura cu aparatul dentar. Cand eram mica mi s-a extras un premolar de sus iar toti dintii s-au dus in acea parte si au acoperit golul (parintii mei credeau ca e de lapte si de aia au crescut caninii in sus). In partea de jos un dinte sta inghesuit iar restul sunt strambi din cauza ca nu incape pe arcada. Ei bine, ortodontul mi-a zis ca trebuie sa extraga 3 dinti (unul de sus, pentru a se alinia dintii inapoi pe mijloc si doi de jos pentru a pastra muscatura). Faza e ca m-am uitat la multe video-uri pe Youtube in care ziceau ca extractiile nu sunt prea bune, ca modifica profilul sau acceleraza imbatranirea, probleme de respiratie, etc. Am 22 de ani si nu stiu daca ar mai functiona un expander. Si de extras sunt in dubii. A mai trecut cineva prin asa ceva? Ce e mai bine de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Da, am mai auzit de foarte multe cazuri când pentru aparat trebuie extracții dentare.Și mie mi s-au recomandat dar am zis pas. Adică, și așa am dinți lipsă de la carii, să îmi mai și scot eu pentru estetic, atunci la 50 de ani nu mai rămân cu nimic.
Cunosc persoane care și-au făcut extracțiile și și-au pus aparat.La mine nu a fost un defect foarte mare, s-a rezolvat mai simplu prin fațete.Mi s-a părut mai convenabil să rămân cu toți dinții și să șlefuiesc puțin din ei, lucru care oricum trebuia făcut pentru că aveau mici carii.
Dacă și la tine se poate rezolva prin o fațetare, ia în calcul și asta dacă vrei să nu îți pierzi dinții.Sau dacă nu e totuși ceva foarte grav, leave it be, măcar pentru o perioadă.

| Clyo10 explică (pentru J0B0MAT):

Grav nu e, doar ca din vina lor cred ca a crescut osul maxilarului rau, in sensul ca pe o parte osul e mai mic ca in cealalta in care am premolarul. Poate si din cauza ca mestec mai mult in partea aia si s-a aplatizat laughing Habar n-am. Cu dintii nu am probleme, doar ca sangerez cand ii spal. Multumesc de sugestie oricum?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Clyo10):

Simetrie perfectă nu există la niciunul dintre noi.Astea sunt în general chestii minore, care nu se observă. Dacă e ceva extrem de deranjant cu maxilarul, nu cred că se rezolvă de la o extracție.

| Clyo10 explică (pentru J0B0MAT):

Evident ca nu, dar as spera ca macar dintii sa fie asezati cat de cat simetric.