| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Caldura bate-o vina, sau ceva mai grav? Intr-una din aceste zile caniculare am simtit o usoara ameteala timp de cateva sec dupa care a trecut. Am zis ca e cazul sa ma dau pe calciu magneziu si fier. A doua zi m-am trezit cu ameteli mult mai puternice, dar nu mereu ci doar cand ma intorc de pe dreapta pe stanga si invers, sau cand ma ridic din pozitia culcat. Ametelile dureaza doar cateva sec apoi trec dar revin de fiecare data cand intorc capul. Alte simptome ar fi ca vederea mi-e putin in ceata, parca imi fug ochii si sunt obosita mai mereu, parca sunt anxioasa. Din adoua zi iau calciu magneziu si fier dar nu mi-a trecut ameteala.asta este a patra zi. La mine in apartament este foarte cald si de vreo 6 zile nici nu pot dormi noaptea. Sa fie de la caldura oare sau sa fie vorba de vreo boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Oanny a răspuns:

Buna! Si eu am aceeasi problema.De 2 zile am inceput si eu sa ametesc, daca ma ridic prea repede din pat, daca ma intorc brusc din dreapta in stanga exact ca tine.Nici eu nu mai pot dormi, dar cand dorm adorm pe la 4 dimineatasad. Si eu mai vad cateodata in ceata dar rar.Este foarte posibil sa fie de la caldura.Eu am si lipsa de calciu dar pana acum nu am avut probleme grave cu asa ceva. Uite cum fac eu cu familia.In fiecare seara cand ne culcam lasam usa de la camera mea si a parintilor deschisa si geamul la fel.Astfel se face niste racoare si ca sa nu te prinda curentul stai cat mai departe de el.Asa o sa reusesti sa mai dormi. Daca nu reusesti, poti sa dormi ziua pe la pranz cand e foarte cald.Inchideti geamurile de la ora 11-12(ziua) trageti draperiile orice numai sa nu intre caldura. Iar seara pe la 6-7 cand se raceste lasati geamurile deschise sa intre niste aer.Nu cred ca o sa te ajute la ceva calciul si magneziul, iar daca vrei sa fii sigura daca e din cauza caldurii sau ai o boiala du-te la medic.Si consuma peste 2 litri de apa zilnic. Pop:* PS: La meteo a zis ca in cam 10 zile se va raci si afara va ajunge sa fie 31 grade big grin hiphip uraaa!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar bei cel puţin 2 litri de lichide zilnic?
Mergi la medicul de familie pentru investigaţii.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Medicatie dupa ureche si te astepti sa iti treaca in 2 zile. Problema este destul de serioasa, organismul tau este slabit din cauza dehidratarii-demineralizarii continue din perioada verii. Compenseaza pierderile de apa si minerale, bea multe lichide (apa, ceai, compot, sucuri la storcator), modifica dieta astfel incat peste 40% sa fie formata din alimente crude (fructe, legume, seminte, nuci), semintele si nucile crude, nu prajite, sunt o sursa bogata in minerale, la fel ca si fasolea si alte boabe inrudite. Redu drastic consumul de grasimi animale, zahar, produse zaharoase, condimente artificiale, produse gen fast-food. La produse zaharoase intra si sucurile din comert, de la pepsi si coca cola la prigat si alte sucuri "naturale". Si nu uita, ca sa asimilezi calciu trebuie sa iei si vitaminele care ajuta la fixarea lui in organism, altfel risti doar sa faci ceva calculi renali si nu ai rezolvat nimic.

Răspuns utilizator avertizat