| Lollypop a întrebat:

Cand ma trezesc dimineata si ma ridic din pat ma ia ameteala, iar pentru 1 minut nu vad clar si apoi imi revine vederea. Din ce cauza sa fie? Din lipsa de calciu? Pentru ca am luat si calciu si tot am aceste ameteli.

Răspuns Câştigător
| brandiburu a răspuns:

Lipsa de calciu.

Lasa porcariile alea de le gasesti prin magazine. Pune mana si baga branzeturi si lactate - in special. De preferinta, daca ai cum, cauta sa le iei de la cineva care are casa la tara si care are vaci si/sau oi.

Faci o "cura" de cateva luni si ai sa vezi o schimbare in bine.

Odata cu acest lucru trebuie sa renunti la fumat (tigarile macina calciul de pe oase/plamani, etc), cafea, dulciuri din abundenta si chiar la mancare procesata, gen KFC, McDonalds, etc.

Axeaza-te pe mancare preparata si gatita de catre tine/mama/etc, ciorbe, supe, etc (poti sa mananci si fripturi sau alte produse de acest tip dar zeama e buna, mai ales daca nu e de aia din plic si e facuta cu ingrediente cat mai naturale).

Oricum nu e o problema grava, majoritatea oamenilor sufera de ea si nu mori din ea (teoretic).

Lipsa excesiva de calciu se manifesta prin binecunoscutele caderi de calciu (lesinuri in special) insa gandeste-te ca e cel mai bine sa nu ajungi acolo.

O cana de lapte seara, inainte de culcare si dimineata, inainte sa pleci din casa, sunt foarte binevenite. O alimentatie sanatoasa si regulata este, de asemenea, indicata.

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Probabil ai anemie, indopandu-te cu Calciu nu rezolvi absolut nimic. Du-te la medicul de familie sa-ti faca analizele.

| blackwidow a răspuns:

In momentul in care te ridici din pat brusc, din cauza fortei gravitationale, tot sangele din cap se duce inspre picioare si atunci, creierul nemaiavand oxigen, vezi acele stelute. In cazul in care ai si o anemie, acele stelute se pot transforma intr-o ameteala. Nu e de la calciu, insa poate fi ceva de la sistemul circulator. Du-te la doctor pentru niste analize de rutina

| jojo_2491 a răspuns:

Esti anemica.mergi la medic, fa-ti niste analize si nu mai lua vitamine la intamplare, pot sa-ti faca mai mult rau decat bine.sanatate

| crysstyann a răspuns:

Nu stiu sigur dar cred ca din cauza tensiunii arteriale

| Alexiyaaaa a răspuns:

Indicat ar fi sa mergi la medicul tau de familie...te va consulta si iti va zice daca ai ceva sau nu...winking
bafta:X

| AnDrEy_7649 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat cam acelasi lucru cand ma trezesc(in camera e lumina)se inegreste tot in fata ochilor si dupa aia revine, ma ia cu ameteala doar pentru 5 secunde si atat.iti recomand sa iei calciu, sa mananci mai multe lactate si somn mai multwinking