| katty_6203 a întrebat:

Credeti ca atunci cand cineva se imbolnaveste se intampla asta si din cauza starii sufletesti pe care o poate avea din diferite motive? Vi s-a intamplat vreodata sa va imbolnaviti din cauza starii proaste de spirit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lia.d a răspuns:

Buna Katty! Depinde foarte mult de cum vede fiecare viata, cat e de sensibil sau nu, la anumite stari. Aici e foarte mult vorba despre credinta, in ce sens, daca un om crede ca boala sufleteasca ii poate imbolnavi corpul fizic, sunt sanse foarte mari ca acest lucru sa se intample pentru ca asa gandeste si in acea directie isi indreapta gandurile, atragand asupra lui o sensibilitate, stii cum se zice"atat de tare s-a necajit, ca s-a imbolnavit de inima"deci cine asa vede de obicei asa si pateste, dar sunt si oameni, care gandesc foarte rational, strict, radical, care nu fac nici o legatura intre starea sufleteasca si starea fizica, acestia au de obicei o explicatie foarte clara a tuturor lucrurilor si a starilor umane, avand definitii exacte la orice se intampla, cred doar ceea ce vad si atat si de obicei pe acesti oameni nu au cum sa-i imbolnaveasca fizic, starile sufletesti pe care le traiesc pentru ca ei nu cred in aceasta legatura.Eu una cred foarte mult ca te poti imbolnavi fizic in urma unei stari sufletesti traumatizante, eu cred ca sufletul este in legatura cu tot si poate influenta mult si sa nu uitam ca exista si acele campuri enegetice care chiar daca multi nu le vedem ele exista si au si ele rolul lor pentru fiecare organism in parte! Cand esti impacat si multumit cu tine, cand ai o viata linistita si fara griji, atragi numai lucruri bune, sanatate, dar daca ai tot timpul neimpliniri, nemultumiri si esti plin de griji sigur ca atragi asupra ta probleme, boli, dezechilibre de tot felul.Eu cred ca cel mai important este sa gandesti pozitiv indiferent de situatie, sa te bucuri de ceea ce ai, nu sa te plangi tot timpul de ceea ce nu ai, sa incerci sa gasesti fericirea si multumirea si in cele mai marunte trairi si lucruri, sa stii sa te bucuri din plin, sa fii om bun, cald si de cate ori ai ocazia sa poti sa ajuti, astfel starea sufleteasca iti este buna deci nu ii oferi bolii sansa sa apara! O zi buna!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mie nu mi s-a intamplat niciodata sa ma imbolnavesc propriu-zis. Sa ma simt rau, da, dar mi-a trecut pana a doua zi.

soothe
| soothe a răspuns:

70% din imbolnaviri au totdeauna o componenta emotionala - desi medicina alopata nu considera de obicei aceasta evidenta (cum s-ar vinde atunci asa de multe medicamente). Indiferent daca crezi sau nu, asa se intampla.

| fabiola a răspuns:

Se poate sa genereze dar cel mai mult influenteaza vindecarea unei boli!

| cristianpopa a răspuns:

Devi ceea ce gandesti!

| Ionut_5706 a răspuns:

Da, de cele mai multe ori, când sunt fericit şi sunt fără stres, nu am nimic, dacă am o stare de spirit nu tocmai bună şi mai am stres asupra mea încep să mă simt mai rău.
E adevarata

| lilboutique a răspuns:

Peste tot se aude ca majoritatea bolilor care ne afecteaza sunt produse din ce in ce mai mult numai de stres. Ritmul de viata al unor persoane nu cauzeaza doar boli psihice, ci si fizice. Toate reactiile organismului care se datoreaza stresului au o influenta clara asupra sanatatii. De exemplu sunt afectate inima si circulatia, aparatul digestive, fiind provocate dureri de cap etc. Cea mai grava boala pe care stresul o poate produce este cea care afecteaza inima. In situatiile in care persoana este stresata ea isi intensifica activitatea, pompand mai mult sange. Astfel se mareste si presiunea sanguine. Toate acestea o oblige sa mentina un ritm de lucru superior celui normal. Si daca acest lucru se produce in mod repetat, urmarea este slabirea ei. Mai sunt si alte boli care pot fi provocate de stres, numai stiu sa iti spun acum:d.

Dar sigur ca te poti imbolnavi si daca stai in frig si te trage curentul, daca ai mancat ceva nepotrivit, chestii mai banale. Sau mai sunt si boli mai grave dar care nu sunt cauzate de stres!

Eu nu m-am imbolnavit niciodata din cauza starii sufletesti pe care am avut-o, dar crede-ma, este posibil. Daca o persoana trece prin momente f grele aceasta se poate simti rau si mergand la doctor descopera ca are o boala grava.Doamne ferestesad nu stiu daca ai intrebat asta doar pentru a stii sau chiar aveai nevoie de o lamurire, dar am incercat sa te ajut. Si ai grija de sanatatea ta, restul vine de la sinehappy

| lilboutique a răspuns:

Sanguina*

obliga*

scuze pentru greseli:d.

| Anisoara79 a răspuns:

Da Katty, cand suferi sufleteste sa stii ca tot corpul sufera.Si daca ai o astfel de stare sufleteasca pentru mai mult timp te imbolnavesti. Ti-o spun din proprie experienta."Cand viata iti da 100 de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive sa zambesti.winking