| ariannakaterine a întrebat:

Bună tuturor! Cum aș putea scăpa de dependență pentru zahăr? Sunt o fire ambițioasă, de obicei realizez ceea ce îmi propun, însă la obiceiul nesănătos de a mânca multe dulciuri nu reușesc să renunț, chiar dacă am încercat o mulțime de metode. Dacă ați trecut printr-o experiență asemănătoare sau aveți vreun sfat ori vreo metodă care m-ar putea ajuta, aștept răspunsurile voastre! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| MadRaven a răspuns:

Cea mai bună strategie care a funcționat pentru mine a fost să înlocuiesc zahărul cu alte alimente dulci dar sănătoase gen fructe sau deserturi gatite acasa fara zahar, găsești pe Youtube o sumedenie de rețete dulci care să nu conțină zahăr.
Important e să înțelegi că dacă ai o scăpare sau două la nu știu cât timp nu e capăt de lume, ideea nu e să te forțezi să fugi de el pentru tot restul vieții ci să îl reduci și o să vină de la sine și o scădere a poftelor. După 3 luni fără zahăr am gustat pentru prima dată o ciocolată milka că am zis că "eh, hai că merit un premiu" și n-am putut s-o mănânc, m-am lecuit singură laughing Ce vreau să spun e că și mentalitatea contează foarte mult, nu te gândi "vai ce-aș mânca o ciocolată dar n-am voie", gândește-te "aș mânca ceva dulce, și un fruct e mult mai bun pentru corpul meu decât ciocolata, chiar dacă la nivelul papilelor gustative mi se pare că e invers".
Uite eu de exemplu când aveam poftă să mănânc neapărat ceva dulce îmi luam o sacoșă plină de portocale/cireșe, ceva fruct de sezon, și mâncam până mă săturam. Poate că pe moment pare o decizie proastă că ajungi să mănânci mai mult ca să compensezi pentru intensitate (de ex în loc de o ciocolată de 100g mănânci 1kg portocale) dar te asigur că pe termen lung avantajele se observă

9 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Simplu : NU mai mananci deloc cateva luni.
La mine functioneaza. Si eu sunt genu ala care decat sa mananc o prajitura mai bine nu mananc pentru ca eu VREAU 5 PRAJITURI laughing NU UNA, deci mai mult decat dependenta=boala curata aveam eu laughing
Daca e usor? Ahahhaha, ce gluma buna laughing
Folosesc indulcitor 0 kcal la cafea, atat. Are un gust mega sintetic dar asta e big grin
Cola 0 si noile Mirinda 0 aparute aia albastra si aia mov sunt dulcele meu, nu zilnic, cand am chef, bineinteles ca am stoc in frigiderwinking pentru zile negre big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când vrei dulce, poți mânca fructe sau bea suc natural sau ceai îndulcit cu miere.

| lussa a răspuns:

Incearca sa o faci treptat. In prima saptamana renunta la sucuri carbogazoase, in a doua saptamana mananca mai putina ciocolata si tot asa, dupa cum crezi tu ca ti-ar placea.
Dupa ce limitezi consumul de zahar si incepi prin a manca fructe
(si ele contin zahar, dar ceva mai bun decat cel procesat), vei vedea ca ele iti vor satisface necesarul de zahar.
O alta solutie e pur si simplu sa nu le cumperi. Daca nu le ai in casa, nu vei avea ce sa mananci. Si ai grija sa nu mergi infometata la cumparaturi, atunci toate poftele ies la iveala si iti vine sa cumperi tot magazinul.
Gandeste-te si la toate aspectele benefice pe care le va avea limitarea consumului de zahar. Poti sa iti mentii silueta mai usor si vei diminua riscul de diabet zaharat, pe langa multe alte beneficii.
Cu disciplina si dorinta, se poate! Multa bafta!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti o fire ambitioasa, atunci ar trebuiis a-ti fei foarte usor sa scapi de zahar, evitand sa mananci orice contine zahar!
Ai nevoei de 3 saptamani sa scapi de dependenta, fiindca atat ii este necesar corpului, sapofteasca.
Nu exista metode sa scapi de dependenta asta, decat sa tai definitiv si efectiv, orice picatura de zahar.
Arunci din camara tot ce contine zahar, eviti sa mai cumperi produse care contin zahar si gatesti in casa, ca sa mananci numai ce gatesti, fara zahar.

| ariannakaterine explică (pentru alina2k18):

Mulțumesc!winking

| ariannakaterine explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc!

| ariannakaterine explică (pentru lussa):

Mulțumesc mult!

| ariannakaterine explică (pentru Violleta2022):

Multumesc!

| ariannakaterine explică:

Mulțumesc mult! happy