| suziii400 a întrebat:

Buna tuturor! De 3 zile am inceput un tratament pentru acnee severa in urma unei vizite la dermatolog.Acesta mi-a facut o rutina zilnica:
Dimineata, spal tenul cu un gel de la la roche posay effaclar micro-peeling, dupa care aplic o emulsie de la mask gel si in final aplic o crema cu spf 30 effaclar duo de la la roche posay.
Seara, spal tenul tot cu gelul effaclar micro-peeling, aplic crema cu spf 30 si in final aplic un gel de la mask gel cu o textura gelatinoasa.
La inceputul tratamentului nu aveam niciun fel de reactie adversa,de exemplu usturimi,roseata,etc.Dar de ieri si astazi,facand rutina obisnuita,am fata toata arsa, ma ustura foarte tare si este rosie, ca si cum sunt proaspat venita de pe plaja.Doctorul dermatolog mi-a spus ca o sa am iritație si roseata de la ultimul gel cu textura gelatinoasa pentru seara, iar in urma tratamentului vor aparea mai multe cosuri fiindca vor fi cele care vor urma sa iasa.Eu simt arsura si mi se cojeste fata si am roseata dupa ce imi spal tenul cu effaclar micro-peeling. Dupa ce imi termin rutina obisnuita am aceste simptome ale fetei timp de un sfert de ora,in care imi fac vant cu evantaiul, dupa care nu mai simt nicio usturime, dar cand zambesc simt ca ma strange ceva pe fata.
Ce parere aveti si vreau sa stiu daca este normal ce se intampla.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Seara crema cu spf?
Cred ca ai inteles gresit.
Incearca sa iei pauza 2 zile de la gelul pentru seara si vezi cum esti dupa.

| suziii400 explică (pentru alina2k18):

Nu am inteles gresit, am si in reteta scris, seara sa folosesc crema cu spf 30.Acum am terminat iar sa ma dau cu tratamentul si din nou am foarte mari usturimi, fata mea este arsa si rosie, dar dermatologul mi-a spus sa nu intrerup tratamentul asa dupa capul meu ca nu e bine, dar nici nu pot suporta o asemenea usturime

| alina2k18 a răspuns (pentru suziii400):

Pai e doar o mica pauza, tenul tau e deja sensibilizat.
Ibtreaba medicul ce parere are de crema asta daca o poti folosi https://www.notino.ro/......-16069294/