| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor,de vreo doua saptamani nu mai pot dormi noaptea chiar daca sunt foarte obosit tot ma intorc de pe o parte pe alta si adorm abia spre dimianeata, a mai patit cineva asta? si nu stiu ce sa mai fac, help.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Iei un somnifer.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna
posibil sa te confrunti cu o eventuala depresie, mergi la un medic pentru un diagnostic/tratament corect.
O zi buna.

| Syndre a răspuns:

Și eu am probleme cu dormitul, ori nu adorm ori mă trezesc toată noaptea. Uite câteva chestii care mă ajută pe mine să dorm normal:
-efortul fizic, zilnic dacă se poate. Aleargă, mergi cu bicicleta, du-te la sală, orice poți face. E cel mai important lucru pentru mine când vine vorba de somn.
-Să ai un program de somn regulat, te culci la o oră și te trezești la o oră în fiecare zi. Eu nici n-am nevoie de alarmă.
-Nu dormi ziua, decât dacă ești chiar foarte obosit.
-Cu vreo oră înainte de somn încearcă să-ți găsești ceva relaxant de făcut, eu citesc cărți.
-Nu exagerea cu alcoolul sau cu cafeina, bea în cantități limitate altfel îți vor afecta somnul.
-Noaptea evită lumina artificială, gen aia de la TV sau ecranul de la smartphone.
-Dacă nu poți să dormi nu te forța, mai bine îți faci o cafea și îți începi ziua. Cel mai probabil o să reușești să dormi a doua sau a treia seară mai bine.

| Andrei123654789 a răspuns:

Eu,prezent.big grin
In mod normal, stateam toata noaptea respectiva treaz, dormeam ziua si seara urmatoare totul era normal.In cazul tau, poti incerca ceai de Valeriana, un relaxant al S.N. foarte puternic, ceai de tei sau, privitul pe pereti pana adormi.Noapte bunawinking