| MariaMaia879 a întrebat:

Buna tuturor! Nici nu stiu cum sa incep, acum o luna am facut un test papa, care nu a iesit tocmai ok si mi s-a recomandat o colposcopie si un tipaj hpv. Am fost din nou la gineco si am facut si asta, colposcopia nu a iesit tocmai buna nici ea, iar asteptarea rezultatului hpv ma nelinistea, asteptam sa-mi sune telefonul in fiecare zi. Pana cand chiar a sunat si doamna asistenta, foarte draguta la clinica unde merg eu, mi-a zis sa trec pe la doamna doctor pentru ca trebuie sa vorbeasca cu mine. Testul a iesit pozitiv, tulpinile prezente fiind 52 si 59. Am intrat intr-o stare de anxietate, gandul ca as putea da in cancer de col uterin ma nelinisteste. Acum urmez un tratament, insa doamna doctor a zis ca nu trece peste noapte. M-am informat foarte mult in legatura cu virusul acesta si la unii trece fara tratament, la altii evolueaza in cancer. Eu am sistemul imunitar slabit, sunt stresata mai tot timpul si am fost o perioada vegetariana, dar de cand am aflat despre asta, am zis sa mananc macar pui pentru a-mi intari imunitatea. Am deviat de la subiect mai mult, scuze. Parca nu-mi vine sa mai fac nimic, imi vine sa plang non stop, pentru ca ma gandesc la ce va fi mai departe. Si am mai vazut si videoclipul Anneimaria pe yt despre operatia ei pe col uterin in urma infectarii cu hpv, unde spusese ca a avut tulpina 52, la fel ca mine, ceea ce ma sperie si mai tare. Multumesc ca mi-ati ascultat povestea si orice sfat e bine venit, iar daca mai exista persoane care au trecut prin asta, fiti puternici!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar esti unica vinovata ca ai acceptat sa faci sex fara prezervativ si chiar nu inteleg de ce.
Crezi ca a meritat riscul asta?
Acum trebuie sa ai control ginecologic la fiecare 6-12 ani ca sa tii sub control evolutia HPV-ului.
HPV-ul NU se vindeca cu tratament fiind un virus care poate sta latent in corpul tau toata viata, dar se activeaza si evolueaza cand ai sistemul imunitar scazut.
Sunt 6 tulpini de HPV care provoaca cancercul de col uterin sau de ovare.
Cancerul nu doare si daca nu iti faci analize si investigatii anuale, risti sa te trezesti peste noapte cu un cancer stagiul 3 sau 4, care de obieci sunt terminale.

Cancerul de col uterin evolueaza destul de incet, dar trebuie sa il tii sub control, prin eliminarea celulelor care se modifica, adica poti cauteriza, ori criogeniza colul uterin, eliminand acele celule.
Eu ti-as recomanda cat mai curand posibil una din aceste proceduri, ca sa opreasca evolutia.
O alta procedura este cea de rezectie (taiere partiala a colului uterin), eliminand celulele care au inceput sa se modifice.

Ma rog, concluzia este ca fiecare boala sau virus care le iei de acum (gripa, covid, hepatite, etc), iti afecteaza sistemul imunitar si iti face ca HPV-ul sa evolueze.
In ce priveste ridicarea sistemului imunitar, recomand sa mananci multe fructe si legume proaspete, fiindca din ele iti iei vitaminele si mineralele care ajuta la ridicarea sistemului imunitar.
Carnea este o proteina, care nu contine vitamine, dar ajuta la cresterea si sustinearea muschilor.
Nu recomand carnea de pui, care-i plina de hormoni si antibiotice si care iti poate afecta sistemul imunitar.
Recomand carnea de vita sau pestele, care sunt mai sanataose.
Sanatate maxima... iar pe viitor, foloseste intotdeauna prezervativ, ca te fereste de boli nevazute.

| MariaMaia879 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru sfaturi! Din ce am mentionat am fost la ginecolog, iar aceasta mi-a spus ca HPV ul se poate lua si folosind prezervativul, singura solutie ar fi vaccinarea HPV, deci cu sau fara prezervativ aceasta boala apare! Inca ceva, fata de care am auzit ca a avut acest HPV, a spus ca a avut partener stabil de peste 7 ani si cu toate astea in ultimii 2 ani a fost gasit pozitiva, deci cum ai spus si tu stresul cauzeaza multe boli. Totusi Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariaMaia879):

Vaccinarea HPV era buna daca o faceai inainte sa-ti incepi viata sexuala, ACUM este inutila, fiindca esti deja infectata si nu mai ajuta cu nimic vaccinul.
Dar poti face ceva bun pentru viata ta: cauterizare imediata, nu doare si nu suferi dupa ea. Doar ca trebuie sa nu ai sex 2-3 saptamani, pana rana se vindeca complet.
HPV-ul se poate lua si oral si a n al, nu doar vaginal.
Recent s-a descoperit ca, cancerul bucal este provocat tot de un virus HPV. La fel si cancerul de prostata la barbati, tot de un virus HPV. asadar, fii foarte atenta cu cine faci sex si refuza intotdeauna sa faci sex fara prezervativ, fie el oral, vaginal sau a n a l.

| BuLaNNNeL a răspuns:

1. Evita tot ce e legat de subiectul care te neliniștește, atât pe internet cât și de la persoane care au trecut prin ce treci tu. (Suntem unici, nu înseamnă că vei păți ce a pățit și X doar fiindcă ați avut același diagnostic). Asculți doar de doctori.
2. Nu te mai stresa degeaba (asta e dușmanul numărul 1 și al bolilor și al sistemului imunitar slăbit). Încearcă să te liniștești, nu-ți mai face scenarii negre. Urmează tratamentul, cere mai multe sfaturi de la specialist (daca asta te liniștește), daca era ceva grav îți spuneau sau te trimiteau mai departe.