| moraru a întrebat:

La testul papanicolau mi-a iesit ca am infectie cu HPV, insa genotiparea HPV mi-a iesit negativa. Inseamna ca tulpina nu e cu risc oncogen? Nu stiu ce sa cred... La colposcopie au iesit pete mici pe col...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, inseamna ca unul din examene este eronat. banuiesc ca mai degraba examenul Papanikoalou nu a fost interpretat cu acuratete. E bine sa repeti examenul Papanikolaou. Cat despre "petele de pe col" fie imi spui cum le-a zis exact doctorul, fie imi spui ce ti-a zis ginecologul care le-a vazut despre ele. Nu poate nimeni sti ce sunt niste pete: zone de tranzitie, zone suspecte de metaplazie, de displazie sau altceva. Spune-ne exact ce scrie in rezultatul colposcopiei.
Daca ai facut fenotiparea la un laborator serios si a iesit ca nu ai infectie cu nici o tulpina HPV (asta interpretez eu ca negativ) inseamna ca poti sta linistita. Nu ai infectia cu HPV, dar trebuie sa repeti examenul Papanikolaou sa vezi cum au evoluta leziunile care au fost suspecte de infectie cu HPV.