| emi2909 a întrebat:

happy Nu stiu cati vor putea sa raspunda la aceasta intrebare, dar va rog, cei care stiti, raspundeti happy Acum cateva minute am observat un fel de dungi rosii-movalii sub san... Stiti care ar putea fi cauza? Nu mi s-a mai intamplat pana acum, iar de aceea sunt curioasa sa aflu si cauza... Va multumesc anticipat! Dau FUNDA! big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Da, depinde și de mărimea sânilor, multe mai avem câte o dunguliță sub sân, este normal...
Însă tu ai 15 ani, n-ar fi normal să-ți apară deja vergeturi, decât în cazul în care ai formele bogate, atât sânii(problema ta), dar și burtica.

De ce nu i-ai arătat mamei tale?

| emi2909 explică (pentru h3r):

Nu am mama...

| emi2909 explică (pentru h3r):

Formele mele nu sunt asa bogate happy Am silueta normala, fara forme prea mari sau ceva de genul!

| h3r a răspuns (pentru emi2909):

Îmi pare rău, nu intru în discuții.
Probabil sunt doar vergeturi.
Masează-te cu cremă...

| emi2909 explică (pentru h3r):

Ce crema ar trebui sa folosesc?

| h3r a răspuns (pentru emi2909):

Fă masaj zilnic cu orice cremă, însă sunt creme speciale pentru vergeturi, le găsești și la farmacie.

| emi2909 explică (pentru h3r):

Multumesc mult happy

| h3r a răspuns (pentru emi2909):

Ai grijă de tine, când ai nevoie de un sfat scrie-mi.

17 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa ai vergeturi. Acestea apar atunci cand iei mult in greutate sau cand pielea se modifica in mod rapid. Probabil pielea ta nu a fost suficient de elastica sau sanii ti-au crescut mult prea repede si au aparut aceste rani, in interiorul pielii. Incearca sa folosesti crema hidratanta pe pielea sanilor pentru a preveni aparitia altor vergeturi.

| Danysan a răspuns:

Poate fi de la crestere dar daca nu dispar in Viitor mergi la medic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cati ani ai dar poate sa fie din cauza maririi bustului (sanilor ), se numesc vergeturi

| emi2909 explică (pentru anonim_4396):

Am 15 ani happy Si eu m-am gandit tot la asta, dar sa stii ca in ultimul timp, sanii mei au avut aceeasi dimensiude, deci nimic nu s-a schimbat... Poate fi un semn ca o sa-mi mai creasca?

| Demonull a răspuns:

Depinde,ori ai dormit pe burta cu mana sub tine si ti ai facut niste semne (poate le aveai dar nu ti au sarit in ochi) ori te-ai iritat de la sutien, bustiera.Te-ai lovit in ultima perioada?

| emi2909 explică (pentru Demonull):

Nu, nu m-a lovit happy Am observat aceste semne aseara, iar de atunci pana acum, nu mi-au mai trecut...

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns:

Vezi ca poate ai o perturbare hormonala, du-te la un endocrinolog si cere sa iti faca o explorare a suprarenalei ( cortizol, aldosteron), desi n-ar trebui sa se coloreze mov. uita-te daca alte zone se mai coloreaza asa (cicatrici, vergeturi) si daca te simti mai obosita ca de obicei.

| BGI a răspuns:

Ar trebui sa pui o poza, ca sa vedem mai bine la ce te referi. Asa din descrierea ta nu imi pot da seama de nimic.

| xXDanXx a răspuns:

Ai auzit de sapun? folosestel

| emi2909 explică (pentru xXDanXx):

Ba nu, nu am auzit de sapun... Traiesc pe spatele unui dinozaur si ma gandesc cum se face focul!winking Dragul / Draga meu/ mea, azi mi-am facut dus, iar acele dungi nu sunt de la jeg, asa cum iti imaginezi tu! Daca ai de dat un raspuns folositor, atunci spune-l... Daca nu, mai bine abtine-te!