| Nayuky a întrebat:

Hei TPU cum se face epilarea cu zahar? sunt tare curioasa..am citit o intrebare acum cateva minute despre si sunt curioasa sa aflu mai multe
Dau fundita
Multumesc^.^

Răspuns Câştigător
| myHappyDay a răspuns:

Am mai citit undeva si spunea ca ai nevoie de:2 cesti de zahar, 3 lingurite de suc de lamaie, un sfert de ceasca de apa. Mod de preparare: 1)Adauga zaharul, sucul de lamaie si apa intr-o cratita cu pereti inalti si amaesteca pana aduci amestecul la fierbere. 2)Continua sa amesteci la foc mediu. La final trebuie sa aiba o culoare maro-aurie iar timpul descompunerii zaharului dureaza intre 5 si 8 minute. 3)Cand devine complet maro ia-l de pe foc.
Inainte de epilarea cu zahar, pielea trebuie sa fie uscata si curata. In cazul in care pielea ta este foarte grasa, poti folosi un produs de curatare care sa contina extract de arbore de ceai.

Dupa ce amestecul s-a racit si s-a intarit, rupe o bucata si framant-o in mana, asa cum ai framanta si intinde un aluat de placinta.
Cand "ceara" devine moale, calduta si de culoarea caramelului o poti aplica pe zonele pregatite. Aplica pasta de zahar in directia de crestere a firului de par, apoi trage rapid in sens invers.
Poti repeta procesul de mai multe ori in aceeasi zona, deoarece pasta de zahar nu irita pielea. Daca au mai ramas fire de par, poti repeta procedeul, intrucat "ceara" rece din zahar nu este iritanta.
In cazul in care preferi sa folosesti o spatula si fasii de panza pentru epilat, adauga mai multa apa in amestec in timp ce il prepari, pentru a obtine o pasta mai subtire insa asteapta pana cand se raceste si poate fi aplicat. Nu pune niciodata amestecul fierbinte pe piele.

Citeste mai mult pe: http://stil.acasa.ro/......39965.html

1 răspuns: