| iulia_4694 a întrebat:

Buna tuturor numele meu este Iulia si am o problema groaznica, am pistrui pe fata. Stiti cum pot scapa de ei, nu conteaza cat trebuie sa astept dar vreau ceva care sa ii "omoare" nu doar sa-i acopere. Va rog ajutati-ma. :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
kratos
| kratos a răspuns:

Iulia ia vezi tu aici http://www.adevarul.ro/articole/cum-poti-scapa-de-pistrui.html!

5 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

In primul rand cei cu pistrui sunt mai deosebiti mai draguti mai plini de veselie dau altfel la privire, apoi odata aparuti nu-i mai poti face sa dispara in totalitate fara anumite riscuri sa zic asa, asta produce pielea ta si asta e nu mai ai ce sa le faci decat sa-i estompezi putin cu metode blande si sa nu-i expui la soare, poti sa te dai cu zeama de lamaie si sa faci masti naturale din fructe etc adaptate tipului tau de ten nu oricum, in rest sa-i lasi in pace nu-i agresa cu tot felul de metode laser si solutii radicale pentru ca poti perturba procesul de functionare normal al pielii tale si sa te trezesti cu surprize de tot felul pentru ca nu stii cum va reactiona tenul tau si metabolismul tau la anumiti stimuli si solutii poti poate sa obtii o decolorare in acea zona unde au fost pistrui si ea sa continue sa se decoloreze si mai departe si in alte zone pentru ca perturbi ciclul de functionare a producerii de melanina sau cum i zice, sau cu pete sa ramai mai pronuntate sau iritatii cine stie nu e bine sa fortezi lucrurile si procesele organismului tau eu nu sunt de acord cu metode dermatologice cu laser etc faci cum vrei eu nu as risca esti mai frumoasa asa trebuie doar sa vezi tu partea frumoasa din toate astea. sanatate.

luciana
| luciana a răspuns:

Draga mea, odata ce te-i nascut cu ei, nu ai ce face... Poti doar sa-i ascunzi mai bine sub un strat de fond de ten subtire, dar niciodata nu poti sa ii faci sa dispara. Asa te-ai nascut, cu pistrui... Accepta-i, fac parte din tine. Nu ai cum sa scapi de ei, nicicand. Verisoara mea, profesoara, ii poarta cu demnitate, fara rusine si poate tocmai in aceasta consta sarmul ei... De ce vrei sa scapi de ei, poate la laser vei obtine rezultatele scontate, dar nu uita ca asa, s-ar putea sa zgandaresti vreo boala crunta de piele ( melanomul ), ai mare grija nu te juca cu sanatatea, pentru ca vrei neaparat sa arati fara defecte, perfecta? Si nu uita ca a fi fizic perfecta este ceva rar, dar a fi deosebit de Desteapta asta poate sa iti reuseasca, prin a te dedica Cunoasterii si Studiului Neintrerupt, asta de fapt e ceea ce conteaza. Oricum nu uita ca frumusetea fizica e trecatoare si paleste, in fata celei intelepte... Lucien.

| xibalba a răspuns:

Nu e o problema groaznica, groaznic e ca nu poti sa te accepti asa cum esti. Pistruii sunt chiar dragalasi, multe si-ar dori sa aiba (eu una, da).

| ing. a răspuns:

Buna iulia.Eu am auzit, ca trebuie sa se evite expunerea la soare si despre mastile naturale folosite pentru indepartarea pistruilorwinking.

| Dianna a răspuns:

Si mie imi plac pistrui. e adevarat ca e pielea mai sensibila dar sunt foarte draguti!
Daca esti hotarata sa "scapi" de ei doar pentru ca ai auzit critici din partea unuia si altuia, nu baga in seama!