| fliropf a întrebat:

Buna tuturor! O persoană dragă mie, avea un coș lângă o aluniță, pe față și în momentul în care și-a spart coșul, a "zgâriat/tăiat" alunița, puțin. I-a curs sânge, acum s-a oprit. A pus spirt medicinal cu vată și acum și-a lipit un plasture. Poate fi ceva grav, din moment ce nu a vrut să facă asta? Trebuie sa țină continuu alunița acoperită, de acum încolo? Menționez că nu poate merge la dermatolog, căci e cam greu cu banii. Vă mulțumesc! Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca s-a oprit sangerearea sa elimine bandajul, ca sa se usuce rana.
Se evite pe urmatorele zile sa atinga alunita si sa spele usor cu apa rece.
Nu-i nimic grav sau periculos, atata vreme cat s-a dezinfectat imediat si s-a oprit sangerarea.
Sanatate multa!

| fliropf explică (pentru Violleta2022):

O poate expune la soare?

| Violleta2022 a răspuns (pentru fliropf):

Preferabil nu, pana nu se vindeca si-i cade coaja

5 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

OPINIA MEA : JEPCARI dermatologii am fost eu si mi-au luat doar pentru o singura alunita 500 euro in total pentru ca m-au pus sa dau 300 lei sa imi spuna ca trebuie sa fac o analiza de 900 lei apoi mai mi-au mai luat 300 lei sa imi spuna ca nu stie sigur si sa mai fac inca o analiza de 900 lei peste 2 luni
apoi mai mi-au laut 300 lei si mi-au spus ca nu este cancerigena
nici la cămătari nu dai asa de multi bani ca si la dermatologi când te bagi in seamă cu ei
este ca si când te-ai duce la vrăjitoare mulți nu stiu nimic ce ai nimic nimic nimic
ci te pun sa faci analize analize analize si de fiecare data iti iau bani bani bani bani bani
si te fac de creier exact cum fac si tigancile acelea cu tarotul ghicitoarele care iti spun ca la prag de seara o sa ti-se intample ceva pe ticktoc baga frica in tine si te fac abonamentar la a le da bani si daca te-ai lua dupa ei si dupa dentsti niciodata nu ai mai termina de dus bani la ei ca mergeu se mai gaseste câte ceva de facut

| 19Mary19 a răspuns:

Am pățit și eu. Din alunita curge foarte mult sânge fiind puternic vascularizata. După ce se oprește sângerarea, nu mai este nevoie de plasture (asa am făcut eu, cel puțin, și nu am avut nicio problema).

| Silviullet a răspuns:

Foarte bine ca ai dezinfectat cu spirt medicinal si ai lipit plasturele.
Din pacate ar trebui sa mergi totusi la un dermatolog sa vezi daca este vorba de un nev care reprezinta un anumit risc sau nu.