| Alinușș7278289345 a întrebat:

Bună tuturor. Pâna de curând, am fost într-o relație de 3 ani care ulterior s-a terminat, partenerul nemaidorind să o continuăm deoarece nu eram ceea ce-și dorea el, nu mă ridicam la standardele lui.
Spunându-mi toate astea, am avut un soc din care nu mi-am putut reveni, am plâns zile intregi. De ceva timp, am avut vreo 3-4 momente ciudate noaptea după ce adormeam. Mă trezeam din somn, bătându-mi inima extrem de tare, simțeam că se mișcă casa cu mine, eram foarte panicată fară niciun motiv, nu visasem urat sau ceva. Credeți ca are legătura cu socul dupa despărițirea mea? Și ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, e posibil să fie de la stresu ăsta din ultimu timp. ți-ar face bine să schimbi mediul

| romeo78 a răspuns:

Mergeți la un medic specialist psiholog, unde să discutați toate acestea.
El este cel mai în măsură să vă ajute.
Din păcate, fetele, mai ales dacă e vor de prima relație serioasă, trec mult mai greu de șocul despărțirii. Unele reușesc să ascundă acest lucru, altele nu.
Sănătate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, se poate. Despărțirea a fost interpretată de corpul tău ca o condamnare la moarte. Astfel în locul lui a rămas teama de moarte, care se descarcă în corp ca bătăi de inimă, etc.

| Mosotti a răspuns:

Are, si va trece in timp, aia este, ai facut o mica depresie temporara.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Anxietate sau atac de panica, da, pot apărea după un șoc sau o traumă. Poți să mergi la psiholog dacă simți că nu poți să te vindeci singură. Eu pățeam asta când eram într-o relație oribilă, îmi tremurau mâinile noaptea și aveam palpitații și coșmaruri, dar după ce m-am despărțit de persoana respectivă m-am liniștit complet. Te supără ceva în momentul ăsta?

Ți-a zis că nu te ridici la standardele lui din senin? Când te-a luat nu avea standarde? straight face

| Ineys a răspuns:

Tot ce putem noi sa facem este sa ne dam cu parerea. Cineva zice ca poate avea legatura, cineva zice ca nu. Pe cine crezi? Cel mai bine suna medicul de familie si intreaba-l. Mai mult de 5 minute nu iti ia.

| laSoledad a răspuns:

"De ceva timp, am avut vreo 3-4 momente ciudate noaptea după ce adormeam. Mă trezeam din somn, bătându-mi inima. extrem de tare, simțeam că se mișcă casa cu mine, eram foarte panicată"

Ai experimentat ceea ce se numeste atac de panica. Si da, se poate manifesta si in toiul noptii in care o persoana se trezeste subit din somn cu palpitatii mari pana-n gat, cu lipsa aer, poate sa si tremure si sa simta ca lesina. Eu am avut asa ceva dupa ce mi-a murit cineva si am avut un soc mental si ziua si noaptea. Socul asta ramane acolo undeva in subconstient si de aia corpul tau se poate alerta si in toiul noptii.

Cand mai patesti asa e bine sa iesi afara vreo 10-15 minute si sa inspiri aer curat. Si sa-ti coordonezi respiratia. Eu din aceasta cauza am ajuns odata la urgente, am stat 2 ore in perfuzie cu sedative, pentru a ma linisti. Apoi mi s-au facut analizele si mi s-a prescris calciu, magneziu si ceva sedative.

Dar toata chestia tine de mental, de ce ai tu in minte.Rezolvi problema doar ocupandu-ti zilele cu altceva si uitand, schimbadu-ti gandurile.

| Felissa13Eden a răspuns:

Da, are legatura cu socul.Am patit la fel si eu tot dupa o asa experienta.
Ar trebui sa mergi la un psiholog, un duhovnic, in ce ai tu incredere.

| Celestina003 a răspuns:

Si după 3 ani de petrecut cu tine si-a dat seama ca nu te mai vrea? ....trist. Aș putea spune ca si eu am trecut prin despărțiri dureroase, dar nu nu am avut atât de panica niciodată...Ok, cum am trecut peste o despărțire? Prin 3 unelte care sper din suflet sa te ajute si pe tine, o sa povestesc mai pe scurt.
Primul lucru, citeam cărții... cartile imi deschideau mintea, ma faceau sa vad viață cu alti ochii, ma simteam ca ma vindecă (O sa mentionez cateva carti care m-ai ajutat, daca vrei) ai un sprijin,si auzi lucrurile pe care le vrei.
Al doilea lucru care ma ajuta ori, de cate ori sunt tristă este "meditația" stiu că poate suna aiurea pentru tine, dar meditația e terapie curata pentru suflet! Nu orice meditație am eu cateva descărcate.
Si al 3 lucru... timpul, lasam timpul sa treaca, timpul le vindecă pe toate.O sa vezi ca din ce in ce timpul trece, te vezi simti mai bine usor, usor...

| ALEXXXL19 a răspuns:

Alti Si-ar dori sa aiba o relatie o familie, esti speriata gandurile nu iti sunt in ordine o sa iti revi dar fi optimista

| elaventurero a răspuns:

Te trezeai panicata FARA nici un motiv. Ai spus perfect. Toate motivele sunt imaginare și gândite. La fel și "socul" este imaginar iar cu cat îi oferi atentie (chiar crezând că e un șoc) cu atât intri mai Deep într-un cerc vicios nesfârșit.

Când nu ești lucid și nu poți fi atent la ce e un fața ta orice acțiune ai incepe sa faci o vei întreprinde tulbure. Mental nu poți rezolva mare lucru. Îți recomand canalul Laurențiu Marga pe YouTube.

| Cristina788 a răspuns:

Prin momentele astea am trecut și eu după o despărțire până când nu am mai rezistat, mă trezeam noaptea si chiar plângeam l-am sunat si i-am zis prin ce trec si că vreau să rămânem macar prieteni să mai vorbim asta m-a ajutat mult și am început sa îmi revin dar nu ne-am împăcat, am ramas prieteni

| andronik93 a răspuns:

Stai linistita draga, e lumea plina de barbati laughing Vei gasi pe altcineva care sa te aprecieze. Mai bine ca s-a terminat, decat sa stai intr-o relatie toxica. Faptul ca nu te mai intelegeai cu el(sau avea el alte "standarde"), nu inseamna ca ai tu o problema, ci doar ca nu te mai potriveai in relatia cu el. Oricum, daca ti-a zis aia cu standardele, inseamna ca e nesimtit si nu ai pentru cine sa plangi. Socurile de care zici sunt atacuri de panica, probabil te-ai implicat destul de mult emotional si inca esti in perioada in care refuzi sa crezi ca v-ati despartit. Stai linistita, ca nu s-a terminat universul. Pupici

| Alinușș7278289345 explică:

Vă mulțumesc mult pentru toate răspunsurile voastre. Adevarul e ca trec printr-o perioada care ma depaseste, sper sa pot trece repede si usor. Nu stiu cui sa dau funda, mi-ați fost de mare ajutor. Vă pup si vă mulțumesc!