| anonim_4396 a întrebat:

Uneori am senzatia ca nu ma mai pot controla din cauza nervilor,am observat asta de cateva zile. Ma enervez foaarte usor si foarte des si incep sa spun tot ce imi trece prin minte.
Ma cert cu foarte multa lume si dupa arunc cuvinte grele.
Ma enervez atat de tare incat nici nu ma mai pot controla fizic uneori. Incep sa plang,ma nelinistesc, uneori ma doare capul/tremur.
Intial m-am gandit ca poate fi o problema de tip bipolaritate/depresie pentru ca uneori am stari de tristete fara sa mi se fi intamplat ceva, gen daca ma gandesc la chestii din trecut triste precum cearta etc. Dar recent am aflat ca mama este diagnosticata cu tiroidita autoimuna (in prezent ia tratament)care se transmite mai ales la persoanele de sex feminin si care da ca simptom aceasta stare de nervozitate.
Si nu stiu daca ar fi indicat sa imi fac analize.
Help pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Inainte si eu deveneam nervos pe colegii mei de la lucru si ajungeam super stresat acasa si ma certam cu ai mei dar am invatat ca exista un truc simplu si usor se numeste ignore, pur si simplu daca mi se zice sa fac ceva si intre timp mai mi se spune sa fac altceva si inca ceva adica 3 lucruri deodata pur si simplu zic da si fac cum cred eu ca trebuie facut iar daca cineva ma enerveaza pur si simplu il tratezi cu neaparat cu bunatate si ai sa vezi cum se vor schimba cei din jurul tau mai ales daca ei tot continua si tu o sa fi zen.
Fi bun si totul se va schimba.
Daca ti se da o palma intoarce obrazul remember?

| Donsavas a răspuns:

Este o boala nervoasa ce ai tu. Mergi la un psihiatru pentru tratament

| Bruno92 a răspuns:

Ar fi indicat, asta pentru linistea ta.
Ar trebui si vizitezi si un psiholog

| Mmn a răspuns:

Dupa cum zici, problemele mamei cu tiroida, ar fi bine sa faci si tu niste analize de hormoni. De obicei stari din astea au femeile din cauza hormonilor. Daca nu ai probleme hormonale inseamna ca poate fi psihic

| Ellzzz a răspuns (pentru Mmn):

Presupun ca aceste analize costa.

| Mmn a răspuns (pentru Ellzzz):

Da,costa. Orice analiza costa doar daca iti da trimitere medicul de familie undeva unde se lucreaza cu CAS

| Ellzzz a răspuns (pentru Mmn):

Mda pai..nu prea am cum sa ii zic mamei pentru ca ar spune sa termin cu ideile mele preconcepute, ca sunt doar faze de-ale mele,"nebuniile varstei de 21 de ani" "tampeniile tale" etc

| Mmn a răspuns (pentru Ellzzz):

Da, daca inca esti pe banii parintilor, normal ca nu vrea sa cheltuie bani "aiurea" pentru ca ea crede ca tu nu ai nimic.

| alexandraad a răspuns:

Hei! In prima faza, ai putea sa faci și niște analize ca sa nu mai ai bănuieli.
Sinceră sa fiu chiar zilele astea am avut și eu aceeași senzație ca sa zic așa, efectiv nu puteam sa mi controlez nervii, ma certam cu toată lumea. Încearcă sa te odihnești cum trebuie, eventual poți lua și niște magneziu care ajuta super mult. La mine a fost problema somnul, alimentația, le am neglijat. Și pe lângă asta ma saturasem de rutina, mai aveam și stări nasoale ca la un moment dat toți mai avem perioade când ne amintim de ceva nașpa sau ne supăram din diferite motive. M am certat cu multe persoane, parca îmi dădea satisfacție sa zic numai vorbe nasoale și sa rănesc acea persoana. După știam ca nu e bine și plângeam. a fost super nasol dar bine ca a trecut. Ideea e sa ai grija cu alimentația și somnul, evita chestiile care te-ar putea enerva și sa nu fugi de probleme, ai putea sa le rezolvi.
Toți trecem prin episoade nasoale. chiar dacă nu vrem, dar sunt temporare.