| Andreea7000 a întrebat:

Următoarele simptome au o denumire mai exacta în medicină? Simt o bătaie mai puternica a inimii care ma face sa rămân fara aer si incep sa tușesc. Vazusem undeva denumirea (parca începea cu litera e) dar nu mai stiu. Semăna cu,, epistolație", dar știu ca nu acesta este termenul corect.

DAU FUNDĂ

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Extrasistole

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Dacă ai pulsul mărit, e tahicardie sinusala

| WhiteLife a răspuns:

Nu știu care sunt denumirile pentru simptomele tale, dar daca apelezi la un medic, va înțelege explicația și fără să folosești cuvi te complicate happy e bine sa mergi din timp dacă simți asta, nu aștepta până mai târziu să se agraveze. Mai ales că inima in sine nu simte durere, deci sunt șanse mari că dacă ai ceva sa nu te doară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Palpitații ce sunt cauzate de stres anxietate sau atac de panica poate fi și tahicardie mergi la un cardiolog și dacă nu îți găsește nici o problema la inima înseamnă că e cauzat pe fond psihic.

| Jukosto a răspuns:

E mai complicat decat doar o denumire, din ce imi zici acolo, pot sa fie mai multe cauza, cel mai bine mergi la un doctor si ii explici. Mai bine sa fi sigura, pentru ca din ce mi-ai zis, sunt simptome de oxigenare proasta, iar astea, cum am zis, au mai multe cauze.

| Jukosto a răspuns:

As avea si o intrebare pentru curiozitatea mea, consumi cumva cafea sau energizante?

| Andreea7000 explică (pentru Jukosto):

Energizante nu consum deloc si rar, cam la o luna sau doua, mai beau câte o ceașcă de cafea pentru gust, nu pentru a ma trezi. Beau rar pentru că imi mărește pulsul si nu vreau asta.