| Anonim2htqbf a întrebat:

Urmeaza sa merg cu mama la un consult endocrinolog pentru ca imi apar vergerturi, ma.ingras fara sa mananc ( mananc odata -de doua ori la.zi ), simt cateodata nod in gat si.mi s-a dereglat menstra si banuiesc ca tiroida e de bai. Intrebarea mea e : in ce consta un.consult endocrinolog pentru glanda tiroida? Te dezbraca, iti pune intrebari? Mi-e frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde cat de implicat e medicul si cat de mult vrei tu sa-l lasi sa te ajute. Intr-un consult endocrinologic sunt cativa pasi de urmat:
1. In primul rand iti pune mai multe intrebari, despre cand au aparut vergeurile, de cand te ingrasi, daca ai alte dureri sau te supara altceva, cum simti nodul ala in gat, cum e menstruatia ta, cat si cum curge...Intrebari din care medicul isi formeaza o parere cam ce afectiune ai putea sa ai.
2. Urmatorul lucru pe care o sa-l faca este sa te consulte, o sa trebuiasca sa te dezbraci pana la chiloti (daca vergeturile sunt pe coapse sau fund trebuie sa le vada) iar sanii sunt si ei o glanda, asa ca si sanii o sa tii palpeze sa vada daca sunt in regula, daca nu cumva ai vreun chist si altele. Dupa ce o sa se uite la tine si o sa-ti palpeze tiroida (gatul), sanii, si posibil si abdomenul, urmeaza:
3. Si mai multe investigatii: Adica in functie de ce a gasit pana acum, medicul isi face o imagine si mai clara asupra afectiunii pe care o ai, si posibil sa-ti faca o ecografie de glanda tiroida (asta nu doare, cum nu doare absolut nimic din ce s-a intamplat pana acum) si o sa iti dea o trimitere pentru niste analize, mai exact niste dozari hormonale si niste analize uzuale, pe astea le faci la ce laborator vrei tu.
4. Te duci la laborator, iti faci analizele pe care le-a cerut medicul si pe urma mergi cu analizele la medic, din tooot ce s-a intamplat pana acum: intrebari, faptul ca te-a vazut si consultat, echografie si analize medicul poate sa-ti puna diagnosticul precis si pe baza acestui diagnostic, foarte probabil o sa-ti dea ori unul ori mai multe medicamente pe care va trebui sa le iei (in caz ca iti gaseste vreo afectiune, daca esti sanatoasa tun nu o sa-ti dea nimic).

Nu ai de ce sa-ti fie frica, in cabinetul endocrinologului nu o sa ti se intample nimic si nu o sa-ti faca nimic care sa te doara, iar daca ti-e rusine de dezbracat, stai linistita ca nu esti nici prima si nici ultima pacienta pe care o vede dezbracata, medicul nu se uita la tine cum se uita un om obinuit, se uita cu ochi de medic, se uita dupa modificari, se uita sa vada care e problema, nu "iti admira" pur si simplu corpul. Fara frica, o sa fii bine. Sa ne aduci vesti bune.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Iti pune intrebari, iti face o ecografie a glandei tiroidiene si o analiza de sange.

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu are de ce sa te temi. Te va întreba câteva chestii, gen:
Daca ai stări de oboseala, somnolenta, nu inveti productiv, ai tulburări de concentrare, dereglari menstruale, anumite deficiențe (magneziu, fier, iod, calciu), boli ereditare (anemie) sensibilitate la lumina, senzație de foame, dureri de cap sau alte simptome, dupa care te va pune sa îți dai jos tricoul, (in cazul in care ai decolteu mai mare, iar gatul îți e descoperit nu va fi necesar) si va palpa glanda tiroida sa vadă daca e inflamata sau ceva de genul. După asta îți va prescrie tratamentul sau niste analize pentru ati putea da tratamentul adecvat.

| Ralukafay a răspuns:

Nu stiu in ce consta un consult endocrinolog, dar stiu ca vergeturi am si eu, si menstra depinde cati ani ai. Uite, de exemplu eu am 14 ani si am fost ieri la medicul de familie.Mi-a spus ca menstra se va regla in cativa ani, adica pe parcurs sau dupa ce ma voi casatori, dar nu imi poate garanta ca se va regla pe parcurs sau dupa ce ma voi casatori.

| cevdet a răspuns:

Bineinteles ca iti pune intrebari. Altfel, cum sa stie ce te deranjeaza? Endocrinologul nu e veterinar. Ti se va face si o ecografie.