| anonima188888 a întrebat:

V-am mai zis ca am fost duminica la tara si cand am stat pe langa un pisoi care cam naparlea am simtit ceva in gat si am baut repede apa si am mancat ceva. Cred ca ce am simțit era par de al pisicii...Nu am absolut nimic acum dar imi e frica de 2 lucruri: 1.sa nu se duca la plamani in caz de nu l-am inghitit si 2.sa nu fi avut parul acela paraziti, viermi care sa se duca la creier. Simptome nu am niciuna, pe timpul zilei si uit ca e posibil sa mi se afle paraziti prin corp dar seara mereu imi amintesc si nu stiu ce sa le zic parintilor, ca nu am niciun simptom. Ziceti ca o sa patesc ceva grav? Voi ati inhalat sau înghițit par de pisica? Imi e cel mai frica de paraziti sau viermi care sa se afle la mine in corp! Ca pisica nu e nici vaccinata nici deparazitata sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Paler_Ioan_1995 a răspuns:

Parul de pisica este daunator la plamani in cantitati mai mari. Am pisica de 4 ani si nu am nici o problema. De asemenea este rar sa iti intre in plamani fara sa atinga membrana mucoasa a faringelui si a fi inghitit.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

N-ai nici pe dreak, somn ușor

| Cosmin86 a răspuns:

Eu periodic inhalez par de pisica... de la a mea + de la pisici de pe strada, ca am luat nu stiu cate in brate laughing)

Daca in 8 ani n-am patit nimic, nu mai patesc nici de acum. Parul de pisica e inofensiv.

| anonima188888 explică (pentru Cosmin86):

Deci zici ca nu am cum sa am paraziți de la parul de pisica, nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonima188888):

Nu ma, stai linistita.
Dar tu ai stat inchisa in casa pana acum? Nu ai mai interactionat cu animale?

| anonima188888 explică (pentru Cosmin86):

Ba da, cam de 2 ori pe luna mergem la tara dar pisoii nu naparleau atunci ca erau mai mici

| Sofer a răspuns:

Nu am înghițit par. E doar senzația ca as avea par în gât. Evita contactul cu pisicile.

| Felissa13Eden a răspuns:

Si daca ai lua paraziti, corpul nostru e de asa natura menit incat sa lupte cu orice virus.Cam greu ca, in Romania, sa mori de la asa ceva, pentru ca noi romanii avem un sistem imunitar foarte bun.
Eu sunt alergica la pisici si stau cu ele zilnic.Am inghitit atat de mult par, incat la un moment dat scoteam ghemotoace de par ca pisica rolling on the floor)
Stai linistita, nu patesti nimic happy

| RKBlue a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Si eu sunt alergic la pisici, dar de la statul cu ele am dezvoltat o semi-imunitate.

| anonima188888 explică (pentru Felissa13Eden):

Asa sper, momentan nu am nimic dar ce am citit pe net si faptul ca in familie fratele matusii mele a fost operat la plamani de la parul de pisica ma sperie.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru anonima188888):

Parul de pisica se duce rar in plamani, de cele mai multe ori el se depoziteaza in apendice.