| Bibi16 a întrebat:

Buna!
Va rog frumos cititi!
Deci am 13 ani si vreau sa slabesc!
Atentie:nu-mi veniti va rog frumos cu chestii cat ai in inaltime si ce greutate poate nu esti grasa, va zic eu de pe acum nu-s grasa am putine kg in plus si vreau sa le dau jos pana la sfarsitul lui iunie inceput de iulie!
Va rog frumos sa ma ajutati!
Vreau mai multe sugetii!
Cea mai buna FUNDA+VOT

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Fa sport si controleaza-ti dieta. Exclus alimentelor rafinate (zahar, faina alba, produse ce le contin), sucurilor din comert (in afara de suc la storcator se exclud toate), prajelilor, condimentelor artificiale (continute in conserve, produse semipreparate, condimente gen vegeta, knorr), fast-food.
Recomandat 1/2 din dieta sa fie alcatuita din fructe, legume si zarzavaturi proaspete, netratate termic. Si sa bei cel putin 2 1/2 l, preferabil 3 l, apa zilnic (aici intra si apa din supe, compoturi si ceaiuri neindulcite, sucuri naturale si fructe, alte surse).

| Maariiaa a răspuns:

Bună,

Mă bucur să văd că te preocupă greutatea ta.
Trebuie să ai ambiție pentru acest lucru.
În primul rând, fă mult sport, cel puțin o oră pe zi și consumă cel puțin 2 litri de apă pe zi.
Evită să mănânci dulciuri,striks-uri,chips-uri,sucuri,prăjelurile,făinoase(paste,pâine),alunele,fisticul, mezelurile și alte porcării din comerț.
Mânăncă în cantități mici, echilibrat și sănătos.
Consumă multe fructe și legume proaspete.
Succes.

| Stein a răspuns:

Raspunsul Alexandrei este cel mai bun eu zic ca merita o funda.Ca sa slabesti trebuie sa faci exercitii cardio(sarit coarda, alergat, etc.)si in fiecare zi e indicat sa ai peste 4 mese insa sa mananci putin la fiecare. Daca vrei sa slabesti cum iti spune "anonim"o sa cazi din picioare, revin, raspunsul alexandrei este cel mai bun

| Bibi16 explică:

Anonim nu-ti bate joc zi ceva adevarat! asta sa faci tu si peste 2-3 zile esti direct la spital

| adryana_6040 a răspuns:

In primul rand ai 13 ani si nu este indicat sa ti o cura de slabire. Dimineata mananca mic-dejun, la 10 un fruct, la 12 pranz, la 15 un alt fruct, 18 cina in rest nimic.Bea cat mai multe lichide apa plata nu cu acid.Si evita prajelile si consuma cat mai multe fructe si legume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere al alimentatiei,elimina produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile, sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, alune sau fistic.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa,in special,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(mananci exact cat iti trebuie).Cea mai importanta, in schimb, este miscarea.Eu ti-as recomanda sa practici un sport care-ti face placere(tenis,inot, etc), minimum 2 ore pe saptamana. Daca nu ai posibilitatea sa practici un sport, alearga zilnic in jur de 20 de minute,cu viteza medie si vei reusi astfel sa slabesti frumos, treptat(poate nu chiar pana la sfarsitul lunii iunie; depinde cat de mult vrei sa dai jos, dar vei slabi intr-un timp satisfacator)si sanatos.Succes.

| Anonim2938 a răspuns:

Pai nu mananci decat dimineata putin si atat.in rest nu mai mananci nimic toata ziua.si nu mai manca seara ca se pune repede! Funda?straight facehappy eu vr sa ma ingrashlaughingniste sfaturi?happy

| victorcucos a răspuns:

Alearga 2 km pe zi, fa 5, 10 flotari dimineata si seara

| aleexandraa a răspuns:

Mananca mai putin... si fa mult sport...winking

| elena3358 a răspuns:

Iti propun, am reusit sa pierd in jur de 10-15 kg, fara sa imi ingras. Scopul acestei cure de slabire consta nu doar in disparitia surplusului de kilograme, ci si in schimbarea metabolismului, astfel incat kilogramele pierdute sa nu se mai puna la loc. Este vorba despre un regim care se reia in mod identic din 4 in 4 zile si dureaza 90 de zile, timp in care se pot pierde intre 15 si 20 de kilograme. Daca se doreste o slabire mai redusa, dieta se poate intrerupe, dar schimbarea metabolismului nu va mai avea loc. Punctul forte al dietei consta in faptul ca veti slabi doar atat cat aveti nevoie, respectiv pana cand corpul dvs. va ajunge la greutatea optima, iar slabirea va fi uniforma.

· Micul dejun (este identic in cele 90 de zile): doar cateva fructe (mere, pere, banane, citrice, struguri etc.).
Prima zi – PROTEINE

Pranz: carne fiarta sau fripta – 3 felii (200 g), 1 felie paine (de preferat integrala), salata verde – nelimitat (fara ulei). Dupa masa se beau 250 ml de supa calda (doar lichid, pastele adaugate sunt interzise: galusti, taietei etc.). In loc de carne, se pot consuma 3 oua fierte sau lapte sau iaurt sau branza. Cina: la fel ca si pranzul, dar fara supa.

Atentie: daca la pranz ati mancat carne, acelasi fel il veti consuma si la cina!
Ziua a doua – FIBRE

Pranz: legume, verdeturi de orice fel (fasole, mazare, linte, fasole verde, morcovi, rosii, cartofi etc.), crude sau fierte, cu adaos pentru gust (sare, piper, Vegeta, bulion etc. – fara ulei), 1 felie paine integrala, salata verde. (Cantitatea de legume sa corespunda cu cea care incape intr-o farfurie adanca!) Cina: la fel ca si pranzul, dar jumatate de cantitate.
Ziua a treia – CARBOHIDRATI

Pranz: Paste fainoase fierte (de preferat integrale) cu sos de rosii (ketchup) sau un blat de pizza cu sos de rosii. Cina: 2 felii mici de tort sau 2-3 colacei dulci sau 3 portii de inghetata si, obligatoriu, o bucatica de ciocolata amara (pentru evitarea eventualelor alergii provocate de dieta).
Ziua a patra – FRUCTE

Pranz: amestec de fructe, in cantitati nelimitate. Cina: la fel.

In timpul curei, o data pe luna, dupa ziua de fructe, se va tine obligatoriu o zi de dieta doar cu apa. In aceasta zi se beau cel putin 2 litri de apa plata sau minerala. In timpul curei, cafeaua si ceaiul fara zahar se admit in cantitati nelimitate. Dupa terminarea curei, se poate manca normal, cu recomandarea ca micul dejun sa fie compus numai din fructe, timp de inca 90 de zile. Daca in aceasta perioada mai slabiti circa 3 kg, inseamna ca schimbarea metabolismului a avut loc. Daca doriti sa mai slabiti, dieta trebuie repetata, dar numai dupa o pauza de cel putin 3 luni.

Nu va speriati de cantitatea de mancare pe care o consumati. Chiar daca pare mare, greutatea corpului dvs. se va diminua! Nu va pierdeti speranta daca in primele 10 zile nu slabiti, pentru ca in continuare veti pierde rapid 3-4 kg.

Important:

· nu se schimba ordinea meniurilor (proteine cu fructe etc.).

· nu se va neglija nimic din meniul zilnic, fiecare aliment avand un rol bine definit pentru organism!

| Alexandra_5211 a răspuns:

Buna. Ca sa slabesti, in primul rand ar trebui sa faci putin sport, ca de exemplu: Sari coarda, alearga, joaca-te volei, baschet, etc si etc.
Si daca spui ca nu ai multe kg in plus, nu trebuie sa ti o dieta stricta, mai ales pentru ca nu ai decat 13 ani.Ar trebui sa mananci dimineata pana cand te saturi, o gustare, la 12 pana cand simti ca mai ai putin si te saturi, seara foarte putin.Iar respectarea unui program pentru masa este foarte important.
Uite un model de program pentru masa:
- 6:30 Mic-dejun;
- 9:30 Gustare;
- 12:30 Pranz;
- 15:30 Gustare;
- 18:00 Cina;
- 21:00 O mica gustare.