| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa aveti rabdare sa cititi ce vreau sa ma intreb. In luna Mai si Iunie am avut mentruatia in primele zile ale lunii. Iar in Iulie si August mi-a venit in zilele de la sfarsitul lunii. Am avut pentru prima oara contact sexual pe 9 si 10, luna aceasta si mi-a venit mentruatia ieri spre pranz. A fost neprotejat dar nu s-a terminat in " preajma mea " ( ca sa sune mai decent ). Iar eu fiind speriata mi-am spus sa va intreb pe voi ce parere aveti. Ma gandesc ca o sarcina nu are rost sa o iau prea tare in calcum pentru ca vorba aia " nu mi se poate intampla tocmai mie ". Luni merg la ginecolog ca sa stiu mult mai multe despre ce m-am avantat si nu am stiut. Dar pana atunci, sper sa ma ajutati voi cu un sfat realist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai menstre neregulate, erai virgina si in perioada cea mai fertila. Daca esti foarte convinsa ca partenerul tau nu a scapat nici o picatura de sperma cat un varf de ac (si el are macar 4-5 ani de viata sexuala activa ca sa-si sustina siguranta), atunci ai un risc de sarcina de 30%. Daca partenerul tau este mai incepator, poti considera un risc de sarcina mai semnificativ. Chesti cu "n-o sa mi se intample tocmai mie" este retea sigura sa ti se intample tocmai tie.

| Miha3 a răspuns:

Nu pot sa inteleg ce ai scris tu acolo...ai spus ca in august ti-a venit la sfarsitul lunii. Din cate stiu suntem la inceputul lunii...Te-as putea ajuta cu un sfat daca explici clar.

| R100 a răspuns (pentru Miha3):

Pe 22 Iulie mi-a venit si m-a tinut 3 zile. Si mi-a mai venit acum, pe 10 dupa masa. Da, din greseala am scris asa gresit. Scuze, scuze

| Miha3 a răspuns (pentru R100):

Am inteles. Este normal sa fie neregulata si mai ales daca ti-ai inceput viata sexuala acum. Cel mai bine este sa te duci la ginecolog cum ai spus si tu.Acolo vei primi toate raspunsurile pe care le doresti si vor fi si sigure. Iti urez multa bafta si ai grija pe viitor.

| viky71988 a răspuns:

Cea mai buna solutie e sa mergi la un medic ginecolog.deoarece ai ciclu neregulat si ti-ai inceput viata sexuala cerei daca doresti si anticonceptionale(scapi de toate grijile unei sarcini nedorite)

| R100 a răspuns (pentru viky71988):

Da, asa am sa si fac. Dar acum, pot sta linistita? Pentru ca de o sarcina acum, mi-e f frica. Dar avand in vedere ca mi-a venit menstruatia nu e asa grav... cred eu. Pana Luni si mor. si nici nu pot sa fac nimic. Un test oricum nu ma ajuta cu nimic, fiind la menstuatie nu cred ca e indicat sa fac un test