| madalina19941 a întrebat:

Sunt fata sunt destul de grasa sa spun asa si vreau sa slabesc peste 10 kg pana in iulie- august adica in aproximativ o luna? Va rooog ajutatimaa sunt ft disperataaa

Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Te-as sfatuii sa nu tii un regim atat de drastic incat sa scazi 10 kg pe luna.

Motivul ar fi ca pielea s-ar putea lasa, ai putea face vergeturi destul de usor.

Daca esti in situatia in care indicele de masa corporala indica obezitate (sau mai mult) poate ar fi bine intai de toate sa mergi la un medic nutritionist.

De multe ori, aceste dereglari tin si de probleme hormonale, dar si de probleme de ordin psihologic precum si de probleme de obisnuinta.

Cel mai sanatos ar fi mergerea la un medic nutritionist deoarece el se confrunta zi de zi cu persoane cu aceleasi probleme pe care le ai si tu.

De asemenea, nu are sens sa tii un regim puternic de a slabi atatea kg intr-un timp atat de scurt, deoarece vei favoriza in corp aparitia unor dezechilibre destul de mari.

Aceste lucruri au nevoie de timp ca se se stabilizeze. Si tu nu prea vrei sa faci asta. In plus nu uita ca si corpul are o anumita "retinere" in a pierde tesutul adipos.

In plus tu va trebui sa iti schimbi stilul de viata. Atat cu privire la calitatea mancarii cat si cu privire la cantitatea mancarii.

Mentinerea unui nou regim presupune si din partea ta o implicare de 100%. Stai linistita, nu este atat de greu pe cat pare.

Daca tii un regim recomandat de doctor, si daca il tii corect, foarte curand (in cateva luni) te vei obisnui cu el.

Important este sa il incepi. Si cel mai important este sa il continui. Din momentul in care l-ai inceput, doar tu esti responsabila de succesul lui.

Am mai multe prietene care au procedat in diverse feluri pentru a slabi, dar cel mai eficient pare acesta cu nutritionistul.

Si repet, chestia asta cu slabitul sanatos, o sa ia ceva timp. Cam 4 luni minim.

Dar eu zic ca merita in comparatie cu slabitul "salbatic".

| cristimihailov a răspuns:

Eu m-as feri de chestia asta.

1. Mai bine ia un ceai diuretic/laxativ decat apa cu sare. Dupa ce ca o sa faci tensiune in draci, o sa retii si apa in tesut, o sa iti rupi si rinichii. Si chiar e recomandata tensiunea la oamenii supraponderali. Tensiune + colesterol + alte nebunii -> sanatate vraiste. In fine, acelasi lucru poti sa il faci precum chinezii fac din antichitate. Doar o cana de apa calda.

2. O alta nebunie: exact de asta are nevoie organismul. De acid citric pe stomacul gol.

3. Iarasi, corpul asta cere. Mierea contine zaharuri (chiar daca sunt naturale, tot zaharuri sunt). Iar in momentul in care bei apa cu miere atunci iti creste nivelul de insulina de la zaharuri, si hop... si un soc aiurea si posibilitatea sa se depuna grasimea.

4. Daca faci calculul tu trebuie sa bei conform "dietei" minim 6 pahare ( 4 limonada + 2 apa cu sare = 6 * 200 ml/pahar = 1200 ml) - sub 2 litri. Sau 2 si un pic litri - asta daca bei in disperare 9 pahare. Grav oricum.

5. Se pare ca a fost sarit...

6. Auzisem ca orele de masa si conteaza cand sunt facute. Alimentele au nevoie pana la 4 ore sa intre din stomac in intestin. De aceea nu se prea mananca seara. In plus daca stai in pozitie orizontala, timpul aproape se dubleaza. Deci orele cu strictete, e mai ciudat aici. Care cand cum. Cate mese.

7. Macar cu asta sunt de acord. Iti violezi organismul. De ce sa o faci mai des?

8. Oare dulciurile naturale de ce nu ar fi interzise? Si ma refer la miere.

9. Sucurile naturale si fructele sunt foarte bune, doar ca mai conteaza si cantitatea si cand le consumi si impreuna cu ce la mai consumi. Daca bagi prea multe rezulta prea mult zahar + fermentare, daca nu le bagi cand trebuie: de asemenea fermentatie (daca le bagi seara, riscuri de balonare, etc). cele mai indicat ar fi fructele impreuna cu grasimi de origine animala. Am auzit ca fac ravagii. La propriu.

10. Se recomandau pe vremuri intre 20 si 30 de minute, dar cu accent pe 30 de minute.

11. Beyonce banuiesc ca este un medic nutritionist cu mare experienta. Ea poate nu explica tot.

12. Dupa ce te-ai terminat pe interior, mai mananci si putin. Cand de fapt si ce mananci conteaza si cum mananci conteaza.

Mergi la un doctor nutritionist, e mai sigur decat Beyoncee.
Beyoncee nu cred ca ia in calcul problemele endocrinologice, alte tulburari de digestie, sau orice alte probleme de sanatate ai mai putea sa ai.

Dar na... Alegerea e a ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta la dulciuri, paste fainoase si grasimi. Mananca doar fructe, legume si carne slaba. Fa jogging.

| manoficial123 a răspuns:

Hei salut! Si eu am fost gras si am slabit datorita bicicletei. Mergeam 20 km in fiecare zi si nu mananc chipsuri, sucuri, dulciuri nimic de la magazin si las farfuria neterminata.Am slabit intr-o luna 12 kg si de la 72 am ajuns la 60 la 1.73m

| JustMe2003 a răspuns:

Fi atenta ca nu este foarte greu urmeaza sfaturile:
Care sunt regulile dietei cu limonada?

1. In fiecare dimineata, timp de 6 zile, incepe-ti ziua cu 2-3 cani de apa calduta cu sare. Aceasta apa ajuta la curatarea rapida a colonului. Cea mai eficienta este sarea de mare. Ideal ar fi sa pui 2 linguri de sare de mare la 1 litru de apa.

2. La o jumatate de ora dupa ce consumi apa cu sare, bea un pahar de apa calduta cu lamaie. Ea ajuta la detoxifiere si la energizarea organismului.

3. Intre mese consuma multa limonada, indulcita cu putina miere.

4. In fiecare zi se consuma intre 4 si 9 pahare de limonada.

6. Orele de masa trebuie respectate cu strictete.

7. Dieta nu trebuie prelungita mai mult de 10 zile si nici repetata intr-o perioada mai scurta de 6 luni de la prima dieta.

8. Sunt interzise dulciurile, alimentele procesate, faina alba, zaharul, alimentele de tip fast food, grasimile, dulciurile si sucurile nenaturale.

9. Sunt permise doar fructele, legumele, sucurile naturale si, in general, mancarurile foarte usoare, sarace din punct de vedere caloric.

10. Limonadele nu trebuie consumate in timpul meselor sau cu 10 minute inainte si dupa acestea.

11. In fiecare zi nu trebuie sa se consume mai mult de 1000 de calorii. Beyonce chiar recomanda sa nu se depaseasca 700 de calorii in fiecare zi.

12. Dupa incheierea dietei, o saptamana trebuie sa consumi 1500 de calorii pe zi, iar urmatoarea saptamana 1600 de calorii pe zi, pentru a evita ingrasarea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru JustMe2003):

Dieta cu limonada = o dieta RETARDATA ca orice alta dieta, buna doar sa-ti strici sanatatea.

| Nicuuuuu a răspuns:

Ar trebui sa faci ceva ca dupa aia devi nerentabila. Cine o sa iasa cu tine o sa fie falimentat

Răspuns utilizator avertizat
| madalina19941 explică:

Btw aia care au raspuns cu chesti gen fa ceva repede ca ramai singura nu sunt obeza nu curg suncile pe mine doar ca eu daca nu am o greutate si restul cat de cat perfect nu ma simt bine laughing