| Elce a întrebat:

Va rog help! Am sinuzita maxilara cronica si trebuie sa iau Augmentin de 1000mg si eu nu pot inghiti pastile sub nicio forma, nici daca le injumatatesc sau fac in bucatele mici...si doctorul a spus ca nu imi poate mari doza Augmentinului sub forma de suspensie si sa incerc sa le pisez, dar nu stie daca isi fac efectul, oare pot fi pisate? Sau nu isi mai fac efectul? Va rog mult sa ma ajutati ca e a doua oara cand urmez tratament cu antibiotice si aparent dupa primul nu a disparut sinuzita...Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Augmentinul se poate pisa dar trebuie luat imediat dupa. E ok.

| Elce explică (pentru Eireann):

Multumesc! sper sa isi faca efectul... daca nu, e ok oare daca maresc doza de la siropul pentru copii in functie de kg mele?

| ancaval a răspuns:

De ce să nu își mai facă efectul? Zdrobește cu ceva și bine o fi.
Doamne ferește. Ce-i așa greu?

| Eireann a răspuns (pentru ancaval):

Pentru ca in anumite cazuri substanta ativa din medicamente e distrusa de acidul din stomac si invelisul are rolul de a o protea pana cand ajunge in intestin unde are loc absorbtia. Nu este cazul la Augmentin dar se splica la altele, in special cele sub forma de capsula.

| ancaval a răspuns (pentru Eireann):

Și dacă nu este cazul la Augmentin, de ce mi-ai scris mie? Să mă luminezi?
Dacă medicul a zis clar, să-l piseze, doar nu-i spunea asta, în cazul în care nu-și făcea efectul!? Nu-i logic?

Întrebarea mea "de ce să nu-și facă efectul?"" se referea la modul ei/lui de gândire "oare își face efectul?". Nu, nu-și face! Doamne apără! Ce întrebare e asta? Să facă cum a zis medicul, și gata.

| Eireann a răspuns (pentru ancaval):

Scuze.

| Elce explică (pentru ancaval):

In primul rand, medicul a zis ca nu stie daca isi va face sau nu efectul, pentru ca penicilina e sensibila la sucul gastric...a zis sa incerc, e un experiment, eu voiam sa stiu daca cineva a incercat asta si a avut efect. e o intrebare absolut normala