| DanyelaM a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu o problema cu care ma confrunt. Mi-a intarziat menstruatia 3 zile, trebuia sa-mi vina pe 20 si suntem in 23. De 3 zile am o scurgere maronie in cantitate putina. Astazi mi-a curs putin mai mult dar nu incat sa-mi spuna ca este sangele de la menstruatie. Sex am facut doar protejat cu prezervativ. Prima oara am facut sex in aprilie anul acesta si de atunci mereu am intarzieri de menstruatie, am fost si la doctor dar au spus ca e vorba doar de o raceala si atat dar eu tot am intarzieri. Scurgerile astea nu le-am avut niciodata si de ele imi e cel mai frica...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca toate contactele sexuale au fost intretinute intotdeauna cu folosirea prezervativului si acestea la terminarea fiecurui sex au ramas mereu intregi/intacte, se poate considera ca intr-o astfel de situatie posibilitatea de a se fi putut forma o sarcina cel putin d.p.d.v. teoretic se poate exclude complet/total. Reiese ca producerea acestor menstruatii atipice se datoreaza in mod sigur faptului ca in organismul tau au loc modificari hormonale probabil inerente si specifice varstei tale. Dupa trecerea a 7 zile fata de data de incepere a menstruatiei, pentru linistea ta sufleteasca poti sa-ti faci un test de sarcina. Multa sanatate!