| Bubuletea a întrebat:

Buna va rog sa nu radeti de mine...am 13 ani...deci de fiecare data cand rad prea tare scap un pic de pipi pe mine am auzit ca asta se poate intampla si de la grasime si nu nu sunt grasa.si la doctor nu vreau sa ma duc stiti voi ce poate fi?
Dau fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ivonaaa a răspuns:

Atunci cand razi mai " tare " ti se contracta mușchii si se apasă pe vezica. Oricui i se poate întâmpla dacă rade mai mult... happy Stai calma e ceva normal, nici eu la varsta ta nu-mi puteam stăpâni rasul, dar cu timpul vei vedea ca poti reusi. happy Bafta! :*

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai fie o malformatie a aparatului urinar (daca ai problema asta dintotdeauna), fie o infectie urinara (daca a aparut de curand). Oricare problema ar fi, se va agrava in timp (pe masura ce cresti daca este malformatie, in cateva luni daca e infectie) si, daca nu te duci repede la medic, s-ar putea sa ramai cu probleme toata viata (sa urinezi involuntar din ce in ce mai des, la eforturi tot mai mici).

| EmaS a răspuns:

Dificultatea de a pastra controlul voluntar asupra emisiei de urina este explicabila prin afectarea muschilor din planseul perineal (denumim astfel regiunea dintre picioare, cu organele genitale externe si anus). In mod normal, muschii perineului se contracta in jurul uretrei pentru a retine urina in interiorul vezicii urinare. Cand se umple peste un anumit nivel, aceasta trimite mesaje catre creier, care impune musculaturii pelviene sa se contracte si mai mult. Prin relaxarea perineului, jetul de urina nu mai este intrerupt, iar vezica se goleste.

Slabirea muschilor pelvieni face dificil sau chiar imposibil controlul voluntar asupra urinarii. La eforturi care cresc presiunea din abdomen (alergari, tuse, stranut etc.), vezica urinara este "apasata", iar contractia incompleta pelviana duce la scaparea unei cantitati de urina prin uretra.

Exista si situatii in care sunt afectati nervii care conduc mesajele de la vezica spre creier. Unii medici fac, de asemenea, legatura intre afectiunile nervoase si nasteri (desi, deocamdata, nu se cunoaste exact mecanismul prin care sunt lezati acesti nervi la nastere). Efectul, insa, este acelasi: muschii perineali nu se contracta corect, iar persoana respectiva pierde involuntar urina.

"Cel mai frecvent aceste modificari sunt legate de nastere si de varsta. Insa exista si alte cauze ale incontinentei, cum sunt fistulele vezico-vaginale, prin care urina trece din vezica urinara in vagin. Astfel de fistule pot aparea in urma traumatismelor, iradierilor, dupa cancere, dar si mai frecvent dupa operatii precum histerectomia totala", explica prof. dr. Ioanel Sinescu, seful Centrului de chirurgie urologica si transplant renal de la Spitalul Fundeni (Bucuresti).

| Purple_4057 a răspuns:

Cu timpul nu o sa mai fie asa! Stai linistita ca nu ai nimic si nici nu o sa patesti nimic!:*O sa treaca!happy