| Iasmina12345 a întrebat:

Buna, va scriu in speranta ca se regaseste cineva la ceea ce simt sau imi puteti da sfaturi unde sa ma mai duc.De vreun 1 jumate am ametelei continue, urmez tratament de la psihiatru pentru ca mi-a spus ca este anxietate, am facut analize de sange, sunt bune, am facut ct la cap este bun, ekg la inima este bun.La orl am fost mi-a spus ca am vertij si am tratament cu betaserc de aproape o luna si tot nu imi trece, pur si simplu nu mai stiu ce sa fac. Sunt ametita, nu merg afara niciunde pentru ca mi-e frica sa merg pe jos din cauza ametelii, cand ies sunt agitata, vad cumva ciudat si uneori aud dintr-o data un bazait in ureche.Va rog sa imi raspundeti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti s-a diagnosticat sindrom vertij, trebuie cautata originea!
In majoritatea cazurilor cunoscute, este vorba de suprasolicitarea creierului, din cauza unor repere de referinta (schimbarea dioptriei /axei de vedere in ochi, afectarea sistemului de echilibru central etc.).
Trebuie URGENT facute investigatii de specialitate (prima data oftalmologice) pentru localizarea si rezolvarea problemei, altfel problema se poate agrava foarte mult (din cauza suprasolicitarii si oboselii creierului)!

| Iasmina12345 explică (pentru Bula):

Pai da dar am facut ct la cap si nu este nicio modificare la nivelul creierului

| Bula a răspuns (pentru Iasmina12345):

CT nu arata sindromul Vertige.
Simdromul Vertige are cauza dinamica, adica modificarea rapida a unui component din sistemul de echilibru, ceea ce supraincarca si oboseste creierul.
Am o cunostinta la care s-a diagnosticat Vertige, iar la investigatii i s-a gasit modificarea aleatoare a dioptriei unui ochi. Cauza a fost un "bulb" in interiorul unui ochi, care s-a vindecat cu o mica interventie chirurgicala. Persoana s-a vindecat si acum (de peste 10 ani) este OK.

Problema este localizarea rapida a CAUZEI care suprasolicita creierul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iasmina12345):

Te rog da un nr de tel sa vorbim. Ma aflu in aceiasi situatie si eu. da l in privat

| Mihai8767 a răspuns (pentru Iasmina12345):

Din pacate nu pot sa ti trimit mesaj pe TPU.

| Mihai8767 a răspuns (pentru Iasmina12345):

Vorbim pe wapp daca vrei.

| Iasmina12345 explică (pentru Mihai8767):

Scriem aicia nu am wapp

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iasmina12345):

Da pur si simplu nu pot sa iti trimit pe TPU mesaj ca nu ma lasa. Insta, Facebook ceva daca vrei in privat ca nu am cum sa ti trimit mesaj pe TPU. Si e mult de discutat pe subiectul asta. Stai linistita, nu s pe combineala, vreau doar sa vad daca mai are si cienva simptome ca ale mele si daca a gasit vreo soliutie.

| Iasmina12345 explică (pentru anonim_4396):

Pai da-mi insta tau

| romeo78 a răspuns:

Malpraxis medical și medicamentos.
Las mesaj.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce mănânci? Te întreb, căci o schimbare a dietei, te poate vindeca.

Răspuns utilizator avertizat