| Biiencutza_6492 a întrebat:

verisoara mea mai mare sa sarutat cu un baiat, ea este cam fricoasa, se poate transmite Sida prin saliva?
Fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cersenin_2605 a răspuns:

Nu!
Sida nu se transmite prin :
Virusul nu se transmite:

* prin îmbratisari si sarut social;
* prin strângeri de mâna;
* prin stranut sau tuse;
* prin intermediul lenjeriei;
* prin întepaturi de insecte.
* prin folosirea în comun a dusului;
* prin folosirea în comun a toaletei;
* prin folosirea în comun a obiectelor de la locul de munca sau scoala;
* prin intermediul mijloacelor de transport în comun
Sida se transmite prin :
# contact sexual - heterosexual sau homosexual - implicând schimbul de fluide (sperma, secretii vaginale si sânge) cu o persoana infectata
# contact direct între sângele unei persoane sanatoase cu sângele unei persoane infectate:
# de la mama infectata la fat (în timpul sarcinii sau la nastere) si dupa nastere prin alaptare.

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca doi se saruta in stilul frantuzesc, si amandoi au ceva probleme ca afte, carii sau altceva de gen, atunci se poate sa se transmita diverse boli pe calea asta.

| IrinaAndreea a răspuns:

NU. Virusul HIV nu se transmite prin saliva sau urina, decat in cazul in care acestea prezinta urme vizibile de sange. In mod normal, HIV/SIDA se transmite prin contact sexual neprotejat, prin contactul cu sange infectat, tatuaje, piercing sau droguri administrate intravenos.

| adriangabor92 a răspuns:

Nu

| thealchemist a răspuns:

Da, si HIV si sifilis, toate

| thealchemist a răspuns:

@cersenin: schimbul de fluide implica schimbul de saliva. la fel in cazul tuturor celorlalte STD.

| AnnaMariaaa a răspuns:

Nu, sida se transmite numai prin contact sexual sau prin sange.

| Andreea_8910 a răspuns:

Nu, se transmite prin sange, relatii sexuale, seringi nesterelizate sau de la mama-fat.

| rocky_2190 a răspuns:

Da se poate lu nu mai daca are unu din ei sida