| AleHapca15 a întrebat:

Bună happy vin cu o întrebare mai bine zis o îngrijorare. Folosesc anticoncepționale Yasmin. Acum 2 zile trebuia să iau pastila de luni dar din greșeală am luat pastila de luni dar de la final. Aseară când am văzut ca nu am luat pastila de luni m-am panicat și am luat 2 pastile de luni și de marți. Acum în loc de 8 pastile luate am 9. Ce trebuie sa fac mai departe? Să mă opresc cu o zi mai devreme sau să cumpăr un pachet doar pentru rezerve, să iau de acolo ultima pastilă și după săptămâna de pauză să încep normal? Ar putea sa îmi afecteze cu ceva faptul că am luat ieri 2 pastile, o eventuală sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic, nu lua pastile aiurea nu lua doză dublă

| AleHapca15 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cum spuneam a fost o greșeală