| Tudy07 a întrebat:

Bună! Vineri (Acum 2 zile) am avut antrenament la karate si a trebuit sa fac o poziție în care trebuia sa pic pe genunchi (când am picat pe genunchi avusem o durere mica la contact cu solul) astăzi m-a luat o durere foarte mare deasupra rotulei (partea de jos a rotulei), este rosu si umflat. Vreau sa va spun ca după antrenament n am avut nimic, ci următoare zi seara a început sa ma i-a cu durerea. M-am dat și cu crema sindolor. Ce credeți ca ar putea fi? Am vârstă de 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fi orice, de la o simpla trauma pe rotula, pana la ruptura de menisc.
Daca s-a umflat, mergi la medic sa ti se faca o radiografie.

| sierra1 a răspuns:

"am picat pe genunchi avusem o durere mica... Ce credeți ca ar putea fi? "

noi nu credem nimic dar o investigație amănunțită e necesară, s-ar putea să ai probleme ireversibile

| ioana748 a răspuns:

Ce sa fie? Un traumatism in zona unde te ai lovit.
Pana ajungi la medic, pune compresa rece, ia un antiinflamator (paracetamol, ibuprofen, nurofen, diclofenac), pune o fesa elastica.
Sanatate,