| Andreeamiruna67 a întrebat:

Buna,voi merge vara asta la mare o luna și am pielea albă,vreau sa ma bronzez, nu sa ma ard.
Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa alternezi statul la soare cu statul la umbra. Macar o zi doua. Nu stai din prima zi doar in soare. Chiar ca te vei arde.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nimic sanatos in bronzul de la soare, de aceea sunt din ce in ce mai multe cazuri de cancer de piele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crema de protecție factor 50

| sierra1 a răspuns:

Folosește iaurt dimineața!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La soare orele 8-10.,17-19. Treptat, mărește cu 10 minute pe zi. Cremă de protecție solară.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu iti recomand sa nu stai la soare intre orele 11 si 5 dupa amiaza.Niciun bronz de cateva luni nu merita sa ai probleme cu sanatatea.Foloseste spf 50 si reaplica des, chiar si dupa ce iesi din apa.Si ai putea cauta o crema pe care scrie reef safe, fiindca da, contribuim enorm la distrugerea coralilor cu cremele astea de protectie solara.

| relian a răspuns:

Te duci o saptamana asa zi de zi dimineata doara, stai pana in 10-11, apoi pleci, revii dupa ora 5 daca vrei, sau 6, mai stai la fel cate o ora doua si o sa te bronzezi fara sa te arzi, dupa saptamana aia poti sa stai si ziua amiza mare la plaja.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pai tu vrei sa te bronzezi inainte de a merge la mare?

| Andreeamiruna67 explică (pentru Fatamuntilor):

Vreau sa ma bronzez la mare

| just4ubr2015 a răspuns:

Te duci la piscina inainte cateva zile sa te inrosesti un pic apoi te duci la mare nu direct la mare alb ca mielul happy

| NumănumescBrBr a răspuns:

Pentru a te bronza treptat și evita arderea pielii, îți recomand următoarele sfaturi:

Folosește un produs cu factor de protecție solară (FPS) adecvat pentru tipul tău de piele. Începe cu un FPS mai mare (de exemplu, 30 sau 50) și redu treptat în timp ce te bronzezi.

Evită expunerea prelungită la soare între orele 11 dimineața și 3 după-amiaza, când razele solare sunt cele mai puternice și periculoase.

Îmbracă-te cu haine ușoare, de bumbac și cu mâneci lungi, care să-ți protejeze pielea în timpul celor mai fierbinți momente ale zilei.

Poți să te expui la soare în mod treptat, începând cu perioade scurte și crescând timpul treptat, pentru a evita arderea pielii. Este important să îți ascult propriul corp și să eviți expunerea excesivă.

Folosește loțiuni după plajă cu ingrediente calmante, cum ar fi aloe vera sau ulei de cocos, care să hidrateze pielea după expunerea la soare și să prevină deshidratarea.

Nu uita să te hidratezi bine, atât pe interior, prin consumul de apă și lichide, cât și pe exterior, cu ajutorul cremelor hidratante pentru piele.

În general, bronzerul nu este o alternativă sigură la expunerea la soare, deoarece poate fi dificil să se aplice uniform și poate duce la pete inestetice pe piele. În schimb, poți să încerci un autobronzant, care va ajuta la crearea unei nuanțe bronzate fără expunerea la soare.