| Lolo021 a întrebat:

voiam sa va intreb daca merita lentilele de contact cu dioptrii, momentan port ochelari si as vrea sa trec la lentile dar nu mi se pare prea ok pretul. Adica dau 250 pe 3 perechi de lentile care le pot tine pe ochi 1 luna fiecare, e cam mult. Nu stiu, sa raman la ochelari sau sa trec la lentile (stiu ca sunt greu de ingrijit si trebuie sa ai o igiena impecabila, ma descurc).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ochelari. Lentilele de contact sunt scumpe si pot da infectii daca nu ai grije. Deasemenea alergii care iti pot aduce probleme mari.

| Holy2010 a răspuns:

Ai dreptate cu igiena si cu cat esti mai tanar e mai greu sa respecti rutina obligatorie. Poti sa iti iei doar o pereche de lentile pentru purtare ocazionala atunci cand nu vrei ochelarii.

| CLCQ a răspuns:

Depinde pentru ce afectiune porti ochelarii. Daca sunt pentru miopie atunci poti incerca trecerea la lentile de contact, mai ales daca miopia este slaba. Pentru alte afectiuni vezi ce spune si oftalmologul.

| sosostore a răspuns:

Ramai la ochelari. Poarta-i tot timpul. Poate incet incet ti se refac ochii. E prea mare bataie de cap cu lentilele.