| anonim_4396 a întrebat:

Voua la ce varsta v-a venit primul ciclu? Eu am 14 ani si inca nu mi-a venit. Sunt ultima ramasa din clasa. Ar trebui sa ma ingrijorez? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| scully a răspuns:

Fiecare organism este diferit. Este foarte normal si nu ar trebui sa te ingrijorezi, si mai ales, sa nu te compari cu alte fete. Ciclul menstrual poate aparea la orice varsta de la inceputul pubertatii pana cand aceasta se incheie. Daca esti ingrijorata, poti merge la un doctor, dar la varsta ta eu zic sa mai ai putina rabdare. O sa te saturi de el in curand. happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mie NU mi-a venit deloc şi am 44 de ani =))
De fapt, dacă stau bine să mă gândesc, nici NU o să-mi vină deoarece sunt bărbat :)

Acum, REVENIND la lucruri mai SERIOASE :

NU ai de ce să te îngrijorezi; TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

| aXandra a răspuns:

Nu, nu trebuie. Toate la timpul lor.

| bluepriest a răspuns:

Nu este o problema la fete este normal intre 11 si 16 ani.

| Calin_RalucaAndreea_1989 a răspuns:

Draga mea, nu sunt motive de ingrijorare. Mentstruatia iti poate veni in curand, dar si peste un an. Depinde de organismul fiecarui om. Daca intr-adevar esti ingrijorata de acest lucru, este recomandat sa vorbesti despre asta cu mama ta.

| princedenice a răspuns:

Nu... stai linistita fiecare organism e diferit... poate sa-ti vina si la 15 ani.

| OreoO a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa mergi la un doctor,... Habar nu am ce sa zic

| Ariuca a răspuns:

Nu cred că ar fi trebuit să pui asta pe TPU dar nu te cert, şi să nu te îngrijorezi.

| adina163 a răspuns:

Mi.e nu dar am auzit de la mama ca trebuie sa fiu fericita. este scarbos si nu pot merge la inot

| adina163 a răspuns:

Mi.e nu dar am auzit de la mama ca trebuie sa fiu fericita. este scarbos si nu pot merge la inot si sa nu ma tem pana imi vine si aceea poate venii pana la 17 ani

| anaadriana2 a răspuns:

Mi-a venit ieri ciclul ..am 11 ani nu sunt prea dezvoltata, mi-a venit la scoala nu e un motiv de ingrijorare ..chear daca ciclul menstrual intarzie. noi nu putem face nimic ...organismul nostru decide ce si cum laughing
nu te ingrijora in legatura cu prietenele tale...o sa vezi ca nu e atat de bine, iti spun din propia experienta
pwpik sper ca ti-am fost de ajutor