| Ramo137 a întrebat:

vreau neaparat sa slabesc 5 kg atata si ma tot "chinui" de o saptamana. Am inceput sa nu mai mananc dulciuri si grasimi multe... poate ai gust putin de pofta. Am inceput sa fac sport, aerobic. imi bag filmulete de pe youtube pe tv si fac dupa, deci e cam la fel cum ai face la sala happy ( 10-15 min)
Faza e ca transpir la spate si la fata unde nu sunt grasa, si la picioare si burta nu.
Am motivatie singura! sunt ambitioasa, dar nu vad rezultate...

vreau cateva sfaturi si ce sa mananc? mai ales alimentatia, ce feluri de mancare dar si la sport.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Syndre a răspuns:

E bine că ai renunțat parțial la ducliuri, dar din păcate de multe ori nu sunt cele mai mari bombe calorice din dietele noastre. Ideea cu slăbitul e că, atâta timp cât mânânci în deficit caloric slăbești orice ai mânca(short story: dacă îți e poftă de o ciocolată, mânânci o ciocolată dar ai grijă la calorii și tot slăbești). Îți sugerez să te folosești de un program în genul myfitnesspal pentru a vedea câte calorii consumi și câte ar trebui să consumi.
Încearcă să mânânci foarte multe legume, în special crude dar și gătite, carne slabă(vită, pui, curcan), pește și lactate până în 5% grăsime. Pe lângă astea mai mânâncă MAXIM 200g fructe/zi(fără banane, struguri sau alte fructe foarte dulci) și 5-7 ouă pe săptămână. Nu mânca cereale, pâine(neagră sau albă, n-are importanță), făinoase, dulciuri, junk food, sucuri, prăjeli etc. Bea minim 2l de apă/zi și încearcă să ai 3 mese principale dintre care micul dejun să fie cea mai copioasă și 2 gustări între ele.
Slăbitul e mai mult de 95% alimentație, dar și sportul te ajută. Cele mai multe calorii se ard la exercițiile de tip cardio, e okay să faci și după youtube. Mult succes!

| Ramo137 explică (pentru Syndre):

Multumesc mult de raspuns happy. daca mananc fara grasimi/sare etc fara sa fac sport? deja fac de o saptamana si degeaba... mai bine mananc doar dimineata. daca e incerc sa mananc doar legume si fructe si beau apa..ca nu mor

| Syndre a răspuns (pentru Ramo137):

Da, slăbești. Atâta timp cât mânânci în deficit caloric, slăbești oricum. Sportul e doar un bonus, alimentația e cheia.
Dar nu mânca NUMAI fructe și legume, fructele AU zahăr și destule calorii; fructele trebuie consumate în cantități moderate.

| 187VLAD a răspuns:

In primul rand nu e sanatos sa slabesti 5kg intr un timp foarte scurt
cel mai bine iesi afara sau te duci la sala si alergi de 2-3 ori pe saptamana cate o jumatate de ora, o ora..depinde de forma ta, dar daca perseverezi vei observa ca poti creste destul de usor in rezistenta
10-15 min ar trebui sa dureze incalzirea, nici vorba intreg antrenamentul
legat de mancare incearca sa eviti fainoasele, dulciurile, fast-food-urile, sucurile, sarea...mananca carne mai slaba de pui sau de vita, facuta la gratar sau fiarta, in niciun caz prajita
evita cartofii pai, ketchup-ul
fa-ti salate, consuma fructe si multa apa, si usor usor vei vedea rezultate
a si nu te uita prea des in oglinda ca ti se va parea ca nu se schimba nimichappy
si asta cu transpiratia nu are nicio legatura..cand faci miscare scapi intreg corpul de grasime nu doar o anumita zona ^^
aa si daca nu iti place sa alergi sau consideri ca e prea frig afara ai putea sa te inscrii la niste sesiuni d'alea de kangoo jumps ca am auzit ca's foarte bune
bafta

| Ramo137 explică (pentru 187VLAD):

Daca mananc fara grasimi/sare etc fara sa fac sport? deja fac de o saptamana si degeaba... mai bine mananc doar dimineata. Multumesc de raspuns happy

| 187VLAD a răspuns (pentru Ramo137):

Daca nu faci sport si esti foarte stricta cu alimentatia vei slabi intr-un final
dar..ma repet.cel mai bine alergi de cateva ori pe saptamana, ai grija la ceea ce mananci si in 3-4 saptamani vei vedea rezultate cand te urci pe cantarhappy

| marianmihaiuc a răspuns:

Buna happy eu te sfatuiesc sa incerci sa stai in " pozitie de scaun " timp de cateva minute, iar daca faci "sala" acasa sa incerci genoflexiuni, mersul piticului, si un exercitiu foarte bun pentru tot corpul este " decubitul"! dieta? nu manca seara, e f important! eu mananc dulce, mananc ce imi place! si daca vreau slabesc 10 kg pe saptamana! dar trebuie multa alergare, multa sala, multa miscarr, transpiratie :*