| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Am 17 ani, 1, 63 m si 83 de kg. E foarte mult, sunt grasa, foarte grasa. Stiu ca am o problema si as vrea sa slabesc. Dulciuri nu mananc, nici nu ma atrag, chpsuri nici atat nu mananc- foarte rar, dar atunci cand mananc mancare o fac cu pofta si mananc prea mult deodata, a si beau cola, multa. Sport as face, orice in afara de alergat, nu ma atrage deloc. Si atunci cand ma apuc sa fac exercitii dupa trei zile ma plictisesc. Multi imi spun ca sunt grasa si urata dar parca nimic nu ma motiveaza in a slabi chiar daca imi doresc. Vreau sa ma tin de un anumit program dar nu stiu cum. Va rog sa imi dati un sfat, si va rog fara jigniri, am parte de multe si chiar nu ma ajuta laughing).
Mersi, funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Evolettee a răspuns:

Am o colega, era foarte grasa și a slăbit extraordinar in puțin timp, ideea e că face sport, aerobic, sală normală și tine un regim si crede mă daca te tii de regim și exerciții slăbești mult. Și la kangoo jumps slăbești foarte mult, arzi multe calorii eu aveam burtica și m-am dus o luna, iar după nu o mai aveam laughing. Ideea e să nu mai bei atât de mult cola, dacă poți să renunți de tot și să mănânci mai sănătos. Îți recomand kangoo jumps, e și distractiv mie mi-a plăcut tare.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nimeni nu poate intelege o persoana grasa decat un gras

Articol original https://www.healthline.com/......r-appetite

1,Manca destule proteine Carne de porc,pui,peste,oua, iaurt gresesc, Proteine din zer, curcan, Somon, carnea de vita
A creste proteinele din dieta ta te vei simti mai mult timp saturata astfel la urmatoare masa vei manca mai putin plus ca ajuta la arderea grasimilor

Studiu
De exemplu, un studiu doua grupuri, doua dejunuri identice în calorii: una constând din ouă, cealaltă de covrigi.

Participanții care au luat micul dejun au pierdut cu 65% mai multă greutate și cu 16% mai multă grăsime corporală în perioada de studiu de opt săptămâni (3).

În plus, un aport ridicat de proteine poate ajuta la prevenirea pierderii musculare atunci când calorii zilnice sunt reduse pentru scăderea în greutate (4).

Creșterea proteinei aproximativ 20-30% din consumul total de calorii sau 0, 45-0, 55 g / lb greutate corporală (1, 0-1, 2 g / kg) pare suficientă pentru a oferi beneficiile (4).
important

Obținerea de proteine suficiente în dieta ta poate contribui la promovarea pierderii în greutate, parțial prin scăderea apetitului.

2, Manca mai multe fibre http://foodstory.stirileprotv.ro/......e-in-fibre

3,Manca mai multe supe, ciorbe, un studiu a demonstrat ca foametea sa redus cu 38% cand au mancat mancare lichida vs solida

4, Bea cafea, reduce foametea
5, Bea 2 l de apa pe zi
6, Cercetările arată că practicarea atenției în timpul meselor poate ajuta oamenii să experimenteze mai multă plăcere în timp ce mănâncă. Acest lucru poate contribui la menținerea concentrării asupra calității, mai degrabă decât asupra cantității, și reduce comportamentul alimentar
7, Ciocolata neagra este buna ia inhiba pofta de dulce, mancare
8, Mănâncă niște ghimbir
9, ardei iuti, dulci sunt buni
10, Manca in farfuri mici
11, tine un jurnal unde sa scrii tot ce manci, absolut totul
12, cantarestete zilnic
13, Utilizați o furcă mai mare, ar da senzatia ca manci mult
14, Exerciții cardio, culturism inhiba foametea
15, A pierde grasimea din jurul burti duce la inhibarea foametei
16, Somnul conteaza foarte mult
17, redu stresul, nervii
18.Manca omega 3 -carne de peste, ulei de peste, masline, avocado
19, Optați pentru gustări bogate în proteine
20, Vizualizați consumul alimentelor pe care le doriți

http://www.scientia.ro/......-mult.html

Ce sport să practicăm pentru a slăbi mai mult?

Schi de fond: cine practică acest sport reuşeşte să ardă cam 500-700 kcal/oră: în plus ajută mult la menţinerea unei siluete perfecte
:: Rotilele (rollerblade): ca şi schiul de fond, şi în acest caz se ard cam 500-700 kcal/oră, având avantajul modelaţii gluteilor
:: Joggingul: numărul de calorii consumate este în jur de 550 kcal/oră a€“ cu avantajul menţinerii unui sistem circulator perfect precum şi a unei musculaturi a întregului corp în stare foarte bună. Nu trebuie însă exagerat şi, dacă e posibil, e bine să nu se alerge pe asfalt sau ciment, întrucât au de suferit spatele şi genunchii
:: Tenis, badminton: consumul este de circa 500 kcal/oră, cu condiţia însă să fugim după minge...
:: Fitness la sala de sport (de exemplu aerobica, step, zumba): în funcţie de intensitate, se consumă între 300 şi 600 kcal/oră. Pe lângă beneficiile pentru pierderea kilogramelor în plus, acest gen de activitate ajută mult şi psihic prin socializarea cu cei care o practică
:: Bicicletă: se consumă între 300 şi 600 kcal/oră, depinzând de viteză, tipul de teren condiţiile climatice. Este o activitate excelentă pentru cei obezi, întrucât protejează articulaţiile şi spatele a€“ evident, cu condiţia să nu exagereze, cel puţin la început
:: Mersul pe jos: consumul este între 180 şi 250 kcal/oră, chiar şi o plimbare de 30 minute făcută însă zilnic ne poate ajută.

Cum putem scăpa de grăsimea abdominală?

http://www.scientia.ro/......inala.html

13 trucuri pentru a ne stapani pofta de dulciuri

http://www.sfatulmedicului.ro/......ciuri_5970

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cauta-ti un idiot de care sa te indragostesti si care sa te parasesca fara motiv.winking ai sa vezi repede o sa slabesti dupa ce pleaca fraierul.winking

| missfatadelatara a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Cea mai bună dietăhee hee

Recomand 100% celor sub 19 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la un nutritionist. Jignirile celorlalti nu sunt suficiente sa te motiveze sa slabesti? Mananca mai putin.

| sweetangels a răspuns:

Problema e de la cola...100 ml are 10 gr zahar. Avand in vedere ca 25 grame zahar pe zi e limita maxima pentru a avea un stil de viata sanatos, tu unde te situezi? Banuiesc ca bei 1 litru (100 g zahar minim), de aceea ai probleme cu greutatea! Renunta la cola, nu numai pentru ca te face grasa ci iti distruge si dintii si oasele...Incearca sa bei limonada naturala facuta in casa, multa apa plata, ceai neindulcit. De asemenea, consulta un doctor endocrinolog, sa nu ai probleme cu glanda tiroida. Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| WhatABeautifulDay a răspuns:

Nu e vorba ca nu te motiveaza nimic, esti doar lenesa. In mare parte e din cauza ca bei Cola-o sticla mica de cola are atatea calorii cat o intreaga ciocolata de 100 g. Pur si simplu mananca mai putin. Si masa de dimineata ar trebui sa fie cea mai consista si cea de seara cea mai usoara.

| MazareanuSephora a răspuns:

Sora mea a slăbit 20de kg cu dieta rina...Incearc-o