| Andrellicious a întrebat:

Buna tuturor.Am nevoie de niste pareri.Am aproape 18 ani si nu pot sa spun ca sunt grasa insa la 1, 58 inaltime am 52 de kg, ceea ce mi se pare groazn.Cand eram mica am practicat gimnastica(2 ani) si dansuri(1 an) si chiar eram slaba insa fiind in crestere am inceput sa ma rotunjesc.Nu sunt grasa, doar am pus burta(ca aici este zona in care pun cel mai repede si mult), si m-am ingrasat si putin la fund si solduri.Ma streseaza problema asta mai ales cu burta.As vrea sa slabesc. De 4 zile nu mai mananc dulce si nici paine si nimic dupa ora 18. E un inceput, o sa imi fie destul de greu sa ma abtin mai ales de la dulciuri dar trebuie.De fel sunt gurmanda, dar din fericire am si arderile rapide.Insa colaceii pe burta s-au pus de la dulciuri. Fast food si prajeli nu mananc, mancarea pe care o consum e in general sanatoasa.As vrea sa dau pana in vara cel putin 3 kg jos, cum v-am zis am scos din alimentatie dulciurile si painea si imi propun cum se incalzeste afara sa ies la jogging.Am mai facut jogging in vara dar destul de rar, ceea ce nu a dus decat la arderile din ziua respectiva.Acum chiar vreau sa alerg cel putin 30 min/zi insa astept sa se incalzeasca ca sa nu racesc.As vrea sa va pun 2 intrebare : 1.Cum fac sa mai dau jos din burta?(abdomenele mi se par inutile si destul de grele si am facut anul trecut 3 luni de zile cate 200/zi si nu am vazut rezultate decat intarirea muschilor) si 2. Ce creme anticelulitice imi recomandati? M-am gandit si sa merg la sala sau aerobic dar nu prea imi permite timpul asa ca m-am gandit ca usor imi este pentru inceput sa imi controlez alimentatia.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Hades98 a răspuns:

Hm.
Incearca sa mananci legume, fructe, peste, evita grasimile de porc de ex si lasa e-urile
: chipsuri, sucuri cu acid, fast food, etc.
Si nu incerca sa te infometezi pentru ca organismul nu v-a mai avea energie sa arda caloriile.
Exercitii : abdomene, alergare, gimnastica, aerobic etc.
Si app. abdomenele sunt folositoare dar nu ti se par pentru ca poate ai slabit dar mai ramane pielea aia lasata.
Daca nu cauta un sport la care sa te obosesti = sa transpiri mult, sa simti efortu happy.
Deci pe scurt mananca sanatos, antrenament, si ai grija de sanatatea ta = corpul tau happy

Bafta!
Daca mai ai nevoie de ceva da-mi add: bestjunior98

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Alergari, coarda, bazin, mobilitate. Intr.o luna dai jos, 3 kg. Dimineata si seara alergari si coarda, iar de doua ori pe sapttamana bazin. Seara de seara...mobilitate. In rest, poti manca tot ceea ce.ti doresti..Pa!

| xCrazyWolf a răspuns:

Abdomenel au rol in a intarii muschiul, dupa cum ai spus si tu. Ca sa dai grasime jos iti trebuie CARDIO (alergat, coarda, box, inot, fotbal etc). Este ok programul tau. Daca nu ai sa mai mananci dulciuri, chipsuri, prajeli ai sa slabesti stai calma:) Apropo, sa nu mananci dupa ora 18 este cea mai mare prostie. Ultima masa trebuie sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare, altfel iti faci praf stomacul. Citeste pe aici: www.getfit.ro sunt informatii foarte bune, scrise de cristian margarit, unul dintre cei mai buni nutritionisti din tara. Mai gasesti aici: www.cristianmargarit.ro, chiar acest a spus ca sa nu mananci dupa ora X e o prostie:)

| Nice_Vizy_1990 a răspuns:

Eu zic ca in timpul care iti ramane liber sa alergi putin intr-un loc mare. Parerea mea.