| Magdalena_Enescu_1998 a întrebat:

Buna :* vreau păreri. De cîteva zile bune aproximativ 4-5 zile am dureri abdominale în jurul buricului şi în partea dreaptă jos cînd apăs tot am dureri. Prima zi cînd mau apucat durerile aveam temperatură 37, dar acum nu am, n-am nici diaree decît o singură dată am avut în aceste zile dar vărsături tot nu am avut deloc. Greaţă am avut la mîncare cînd o priveam şi începeam să tremur pe cîteva secunde cînd vedeam mîncarea şi tot între zilele acestea mi sa făcut greaţă pe loc de la un parfum bărbătesc puternic şi din nou ma apucat durerile abdominale de la acel miros. am 14 ani jumătate. unii spun că ar putea fi Apendicită, eu nu cred happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| purplestar9494 a răspuns:

Cel mai probabil este o apendicita fiindca febra si starile de voma sunt unele din simptome dar desigur poate fi altceva cel mai indicat ar fi sa te duci la medic si sa faci o ecografie asa vei sti sigur daca este sau nu.Iti sugerez sa te duci cat mai repede si sa nu mai amani. Daca este apendicita si stai fara sa vezi un medic exista riscul sa apara complicatii cum ar peritonita si asa iti agravezi situatia.Este o operatie destul de simpla nu ai de ce sa te temi, practic iti scoate un saculet care colecteaza mizerie asa poate fi descrisa cel mai simplu aceasta operatie.Cicatricile depind in functie de marimea apendicului.Insanatosire grabnica iti doresc happy

3 răspunsuri:
| Somebodyღ a răspuns:

Este posibil sa fie apendicita. Daca durerile persista ar fi bine sa iti faci o ecografie happy

| Magdalena_Enescu_1998 explică:

P.S în ultimul timp am mîncat multe seminţe cu sare din plictiseală şi cînd mă săturam de ele la sfîrşit le mîncam cu coji laughing am auzit că asta tot poate aduce la apendicită. e drept?

| purplestar9494 a răspuns (pentru Magdalena_Enescu_1998):

Asta este doar o poveste pe care mamele le spun copiilor ca sa inceteze sa mai manance seminte (probabil sa nu faca mizerie ). Apendicele este in prelungirea intestinului gros si acesta se imflameaza ori in cazul unor infectii din organism ori in cazul in care nu se mai face comunicarea intre apendice si colon fiindca s-au acumulat fecale si mizerii sau din cauza acumularii de mucus