| Anaaaaa780 a întrebat:

Bună! Vreau sa cer și eu un sfat. Sunt la menstruație și ieri am stat pe o scara care era rece. Aseară am avut o durere de spate în partea de jos și dureri de mușchi. Pe langa am avut si frisoane.Noaptea nu am putut sa dorm deloc deoarece nu îmi gaseam o pozitie. Și în acest moment tot acolo ma doare. Aveți niște sfaturi, va rog, cum sa ameliorez durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Durerea de spate poate fi cauzată de o serie de lucruri, inclusiv menstruația sau starea pe o scara rece. Există câteva lucruri pe care le poți încerca pentru a ameliora durerea:

Încălzește zona afectată: poți aplica o compresă caldă sau poți lua un duș cald pentru a încălzi mușchii.

Folosește medicamente pentru a-ți ameliora durerea: poți lua medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (NSAID), cum ar fi ibuprofenul sau paracetamolul, pentru a-ți ameliora durerea.

Încercă să faci exerciții de întindere: încercă să faci exerciții de întindere pentru a întinde mușchii încordați și a îmbunătăți circulația.

Odihnește-te: încercă să te odihnești cât mai mult și să eviți să faci activități care ar putea agrava durerea.

Dacă durerea persistă sau se agravează, ar trebui să consulti un medic pentru a afla cauza exactă a durerii și pentru a primi tratament adecvat.

3 răspunsuri:
| Alina0124 a răspuns:

Durerile în timpul menstruației sunt normale, aproape orice femeie le are. Dacă durerea e insuportabilă poate fi vorba de altceva, precum chisturi pe ovare. Ar fi bine sa te gândești la asta și în viitor sa ți faci o programare la un ginecolog sa vezi dacă totul e în regulă. Pentru a-ți mai scădea din durere îți recomand să stai la cald, eventual poți pune unde te doare o sticluță cu apa caldă și evită efortul fizic.

| DenisaDeny2008 a răspuns:

Nu este bine sa stai îl locuri reci, mai ales in acea perioada. Dar poți încerca să iei nurofen, pe mine ma ajuta cu durerile

| Mariaflorea1874566 a răspuns:

Păi poți să-i spui lui maică-ta, sau poți să nu mai stai pe rece, evident ai răcit jos?