| Cataa_Catalina_1994 a întrebat:

Vreau sa cresc in inaltime, ce trebuie sa fac? Nu prea ma incanta ca la varsta de 12 ani sa am 1, 48 sad
Ce sport sa fac? Ce sa mananc? Ce exercitii? Orice sfat ma va ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Inaltimea este in adn, daca parintii tai sunt mai mici de statura, si tu o sa fii la fel, nu poti sa schimbi asta, poti doar sa stimulezi sa cresti prin practicarea unui sport cum este inotul si baschetul, dar nu o sa te inalti mai mult decat iti permite gena. Fetele in general cresc pana pe la 18 ani.
Eu am crescut doar pana pe la 14 ani, si am 1, 55, mama are 1, 50 deci am mostenit-o pe mama.

| Cataa_Catalina_1994 explică (pentru LaLaura):

Mama mea si cu tatal meu nu sunt oameni chiar asa inalti, mama mea are aproximativ cat a ta... Dar uite! Fratele meu are varsta de 20 de ani si are aproape 1, 90. Eu zic ca conteaza doar 50-60% parintii! Ms de sfat oricum

| LaLaura a răspuns (pentru Cataa_Catalina_1994):

Conteaza pe cine mostenesti, conteaza 100% gena pe care o ai tu.
Daca o mostenesti pe mama ta, atunci atat iti permite gena sa cresti.
Iti mai dau un exemplu, bunica din partea lui mama are 1, 48, bunicul ( care a muri) avea 1, 90. Sora mamei mele are 1, 55, iar mama 1, 50, fratii mamei mele au 1, 90, 1, 88, si 1, 86, deci fetele au mostenit-o pe bunica, iar baietii pe bunicul.

| smartlollipop a răspuns:

De-abia incepe cresterea in inaltime, nu te ingrijora.winking
Daca vrei sa fii mai inalta, desi iti trebuie ceva timp, iti recomand inotul.

| Iustip a răspuns:

Nu stiu de ce vrei tu sa cresti in inltime.Eu am fost cea mai mica din clasa mea(e adevarat ca la inceput, colegii au ras de mine, dar s-au potolit dupa)si asta nu prea m-a deranjat.Acum am 13 ani, iar inaltimea mea e de 1, 52m.Sunt chiar mai inalta decat o profesoara si am ajuns sa fiu mai inalta si decat o colega din clasa.Nu ar trebui sa iei in seama chestia asta(tu nu ai nicio problema, nu-ti fa griji) deoarece sunt multi copii si oameni mai scunzi ca tine!winking