| mleonte81 a întrebat:

Vreau sa fac un experiment si sa consum oua crude pentru a vedea daca vocea se imbunatateste. Posibil sa ma imbolnavesc de la ouale crude, adica vreun risc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DjSheepyOfficial a răspuns:

Pai stiu ca daca mananci oua in cantitati potrivite este foarte sanatos. Se zice zilnic cate un ou... doua oua mi se pare normal zilnic, dar nu unul dupa altul imediat, unul dimineata si unul seara cu doua ore inainte de a te culca. Intr-adevar daca mananci prea multe oua zilnic te vei imbolnavi bine, dar doua oua mi se pare normal. Am o prietena care mananca trei oua pe zi si nu pateste nimic. Totusi eu nu recomand trei oua zilnic! Ramai la doua oua sau scazi la unu. Pentru ca aceasta problema se leaga de sanatate, noi, utilizatorii TPU, nu stim exact ce sa spunem si dam doar sfaturi. Dar cel mai bine este sa vorbesti cu familia sau sa consulti un medic!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Salmonella

| matrix100 a răspuns:

Sa nu faci exces de ele, adica prea multe pe zi, in rest nu cred, dar e bine sa mai astepti si alte pareri, cine stie...

| Seunggu a răspuns:

Bună. Te vei îmbolnăvi doar dacă vei mânca in exces. Ai grija să miroși ouăle înainte de ale mânca, pot fi stricate. Fundă? big grin