| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi pun aparat dentar si am fost la medic, s-au făcut radiografii, poze si am aflat ca trebuie sa fac doua extractii dentare.
Prima intrebare: sunt obligatorii extractiile?
A doua: daca da, cum decurg? Doare extractia, se vindeca repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Antonies a răspuns:

Am văzut că cineva ți-a spus că nu doare extracția pentru că ești sub anestezie. O prostie.
Îți spun din propria experiență, mi-a dat cu un spray apoi mi-a băgat anestezia. Cu toate astea, a durut groaznic. Nu vreau să te sperii sau ceva, dar partea bună e că durează undeva la 5 maxim 10 secunde să ți se facă o extracție (la mine a fost de măsea, poate la dinte e și mai repede). Dar în a doua secundă după ce ți-a făcut extracția nu mai simți absolut nici-o durere.

| suntserios a răspuns (pentru Antonies):

O prostie a fost anestezia pe care ai primit-o tu. De aia se face anestezi, ca sa nu te doara. Ori ai fost la un.medic slab care nu stia ce sa faca, ori ai fost tu un caz special la care nu a prins anestezia.

4 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Pentru ce ai mai mers la medicul stomatolog atunci? Întrebările de genul se pun la momentul de față, fără jenă că e în interesul tău. Noi nu suntem în măsură să îți răspundem la întrebările astea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde sa stim noi daca sunt obligatorii? Puteai sa il intrebi pe medic.
Nu sunt dureroase ca se fac sub anestezie

| Ioana_Andra_1997 a răspuns:

Eu deja am aparat....deci si mie mi-a zis la fel dar numai 30%din cazuri u nevoie si sunt ultimele masele din spate fin ambele parti deoarece e posibil sa se deformeze un pic maxilarul dar si daca e nevoie nu doare deloc. cineva din familia mea si a scos 3masele definitive si nu a simtit nimic iti face oricum anestezie dar prea putin probabil sa ai nevoie de extractii.