| Myrelush a întrebat:

Vreau sa imi pun piercing in limba... Este dureros? Exista vreun pericol? happy Fundabig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eusiatat01 a răspuns:

Da, doare. Dar nu tare. Si in plus doar pentru 2-3 secunde. Daca ti-l faci la un salon, asigura-te ca acel salon isi sterilizeaza tot timpul instrumentele si lucreaza intr-un mediu curat. Mai pot exista si alte pericole pe langa. Cum ar fi paralizia. Daca iti nimereste vreun nerv important, iti poti lua adio de la limba. Eu una mi-am facut pierce-ul singura in limba. Ce-i drept nu mai simt bauturile fierbiti decat atunci cand imi ajung in gat. Dar in rest e ok.

8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Principalele probleme cauzate de piercingul corporal sunt:

infectarea zonei respective;
infectiile aparute la nivelul buzelor si a limbii pot afecta procesul de vorbire, masticatie si inghitire;
infectiile de la nivelul mameloanelor pot duce la aparitia cicatricilor si limitarea procesului de lactatie;
in unele cazuri infectiile se pot raspandi in intregul organism, punand in pericol viata pacientului.
http://www.i-medic.ro/......l-corporal

| liiaa a răspuns:

Am vazut pe internet ca o persoana a murit din cauza asta, nu ma intreba ce a avut ca nu stiu prea multe, eu am vrut sa te avertizez. Funda?

| Chαяtreux a răspuns:

Doare la inceput

| florentina_9904 a răspuns:

Doaree dar mai mullt in prima saptamana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista pericolul sa ramai paralizata doar atingandu.ti un singur nerv... poti paralia pe partea stanga sau dreapta...

| Love4Music a răspuns:

Da, sa se infecteze. Dureros nu stiu daca ii ca nu.am incercat.

| Maddiex3 a răspuns:

Nu este dureros deoarece mi-a spus o prietena care si-a pus de curand la salon piercing in limba..Periocol nu exista, doar riscul sa se infecteze. Anyway, o sa-ti dea sfaturi despre ingrijirea lui barbatul/femeia care o sa ti-l puna.

| Irinami21 a răspuns:

Pe mine nu m-a durut cand mi-am facut.dar ai grija sa nu ti se infecteze... ca eu am o prietena si ia copt rana, dar acum este bine big grin