| SintSmekerulTpu a întrebat:

miercuri am avut o Interventie ghirurgicala la deget(unghie încărcată), medicul mia săpat ff mult in deget. nici azi nu a apărut crusta... Tot asa a rămas, precizez ca am pus acid boric, ma ustura ff tare... Ceva păreri? Am ținut pansamentul pana azi si azi l-am dat jos, credeți ca se va vindeca asa mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| express11 a răspuns:

Este ok. daca ii dai mereu cu septice.dai cu apa oxigenat si lasa-l asa.

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O astfel de leziune nu se vindeca repede. ci lent. E foarte bine ca nu apare crusta, leziunea trebuie sa se vindece dinspre profunzime spre superficial. Ar fi bine sa mergi macar o data la doua zile la medicul de familie pentru un pansament corect (macar 10 zile)

| express11 a răspuns:

Nu trebuia sa-ti schimbe pansamentul tot la el?

| SintSmekerulTpu explică (pentru express11):

El mia Apus sa i-l schimb acasă, am pe cineva care lucra in cadru medial care i-l schimba.

| express11 a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Oricum este prea devreme.mai asteapta pana luni, protejeaza-l cu pansament. daca nu se vede vreo schimbare in bine, te duci inapoi.

| SintSmekerulTpu explică (pentru express11):

Pai daca nu pun pansamentul are ceva? De durut nu ma doare straight face oricum nu ies pe afara, pot sta fără pansament?

| express11 a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Ok.daca nu ies este ok si fara.important este sa nu te doara si sa nu fie rosu. daca ai aceste simptome du-te la doctor caci este infectie.

| SintSmekerulTpu explică (pentru express11):

De durut nu ma doare, roșu nu e, doar locul Ala unde e săpat e roșu...

| SintSmekerulTpu explică (pentru express11):

Uite aici o poza cu degetu :
https://imageshack.com/i/ewknZCkfj

| SintSmekerulTpu explică (pentru express11):

Cu ce septice?

| express11 a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Antisepticescuze.adica dezinfectanti.

| SintSmekerulTpu explică (pentru express11):

Aha, apa oxigenata, rivanol, acid boric, betadina...
Deci pana luni ar trebui sa prindă putina crusta nu?

| express11 a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Normal.daca nu ..la doctor.bafta.

| express11 a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Este ok. daca ii dai mereu cu septice.dai cu apa oxigenat si lasa-l asa.

| stlucian a răspuns:

Imi pare rau pentru tine ca suferi dar o rana lasata cum se zice la aer se vindeca mai repede dar trebuie sa o protejezi cu pansamente sterile!(NU cu sosete)

Operatia de care ai avut parte a indepartat unghia dar pentru calmare doar ce ti-a prescris medicul!

ATENTIE CA unghia poate sa recidiveaze daca nu e taiata corect! Asta inseamna sa o tai o data la 4-5 zile, sub forma patrata si sa porti incaltaminte lejera. Nu trebuie sa o lasi sa creasca deloc, trebuie taiata milimetru cu milimetru, foarte atent!

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Nu o sa o mai pansez, pentru ca am observat ca a început un pic sa prindă crusta in interior, nu am de ce sa o pansez ca stai doar in camera, nu ies afara prin praf...

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Unghia nu o sa mai crească acolo... Mi-a pus fenol(o Substanta care intra la rădăcina )

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Asta e procedura dar cum am spus trebuie sa treaca vreo 3-5 zile apoi sa-ti tai unghia usor pentru a nu mai avea tendinta sa se "bage" in tesutul degetului! Cum sa-ti explic ...colturile/lateralele unghiei sa fie taiate permanent pana se formeaza unghia piciorului din nou.Trebuie sa te ocupi singur de aceasta "indeletnicie" pentru ca cat e de greu sa calci pe aschii.La o asemenea indeletnicire doar tu poti sa faci fata! Nu cred ca vrei sa faca asta altcineva! Mai strangi din dinti dar pentru a nu recidiva mai bine te "tratezi" singur.

Nu as fi sigur pe medicamet dar pastrearea formei unghiei e datoria ta atat ca aspect cat si pentru tine personal.(Cred ca nu vrei ca la strand sa fii in "vizor")

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Nu, dar acum oricum nu o pot tăia in partea aia unde e deschis Tesutul... Poate cand se vindeca...

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Pe partea aia unde s-a făcut intervenția e unghia dreapta (lateral)

| wolder a răspuns:

Asteapta vindecarea
daca e sapat adanc nu se vindeca asa de repede