| Maria2008op a întrebat:

Buna,Vreau sa ma ajutati, pur si simplu la scoala rade toata de lumea de mine ca am cosuri multe pe fata si ca in ce hal am fata. Se uita la mine si fac misto, eu am fost la dermatolog mi-a recomandat o crema si un gel de curatare si mi-a mai trecut dar nu le folosesc de prea mult timp, dar nu stiu cum sa fac sa nu se mai vada atat de rau macar la scoala. Ma simt ff prost. Daca a mai patit cineva va rog sa imi dati un sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Din nefericire noi chiar nu te putem ajuta mai mult decat a facut doctorul dermatolog sad Doar urmeaza tratamentul dat de doctor si in timp iti vor disparea cosurile. E ceva normal sa ai cosuri la varsta adolescentei. Incearca sa ignori ce zic ceilalti copii, rautatea nu are varsta si nici principii sa stii.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Daca ai inceput un tratament, stai acasa si asteapta-i rezultatele.
Cand esti mai bine, te duci inapoi la scoala.

| mitenka a răspuns:

Nimeni pe acest forum nu este medic, cel puțin, din anii pe care i-am frecventat aici, am auzit doar păreri și păreri. Din punctul meu de vedere, nutriția joacă un rol esențial când vine vorba de sănătate, inclusiv în „tratamentul" acneei.

Pe fondul dereglărilor hormonale poate apărea acneea (coșurile), în perioada pubertății mai cu seamă. Mâncăm haotic, sport foarte puțin; apare stresul... Toate cremele din lume pot trata coșurile, dar nu cauza lor. Iar cauza e una importantă, nu crezi? happy Iar, la școală... ce pot să îți spun? O să fiu caustic de realist: așa sunt oamenii. Răi de fire, ușor la mânie. Important e să înțelegi cât de bine e să te simți în corpul tău (bineînțeles, contribuind în mod fezabil la atingerea anumitor obiective pe termen scurt și lung ce țin de sănătate, inteligență și frumusețe).

Un mic sfat, nu există o rețetă a succesului niciodată. Și nici o cale mai scurtă. Obiectivele nutriționale, antreprenoriale șamd sunt satisfăcute în timp (săptămâni, luni) - ideea este de a fi constant în timp (citești 10 pagini pe zi, ai o rutină de seară șamd).

Iar pe partea medicală, consultă, te rog, sfatul mai multor medici.