| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma las de fumat si sa incep prin tigari mai slabe, inainte fumam marlboro rosu scurt. Ce tigari imi recomandati? Fara raspunsuri sa ma las, ca asta vreau sa fac : ))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Ca sa nu iti zic povesti ca altii, bullshits ca tigari slabe iti recomand Dunhill Alb (blonde blend), Kent 4, Vogue alb(la cigarette... da, stiu ca sunt pentru femei, dar sunt bune), Winston silver.

| elena97890 a răspuns (pentru RobertMoon):

Mersi mult de raspuns!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru elena97890):

TINE MINTE: trebuie sa fii hotarata. Unii, din ambitie au aspus ca se lasa si din momentul acela nu au mai fumat; dar eu i-am depasit, spunand pana acum de vrei 28.527 de ori ca ma las si am reusit de fiecare data.winking rolling on the floor

21 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Elena, la psihiatrie se poate trata dependenta de nicotina care este o problema reală, de natura medicală. Orice dependenta comportamentală sau de substanta se trateaza la medic.

| supadeceapa a răspuns (pentru Donsavas):

La tine si o raceala se poate trata la psihiatrie

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Poti reusi doar spunand gata si facand chiar din momentul in care iti propui! Altfel nu o sa reusesti! Succes!

| elena97890 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu prea mi.a mers asa, ca am incercat

| xerxes1 a răspuns (pentru elena97890):

Am 6 ani de cand m-am lasat si ce-as mai fuma o tigara.

| Yurisa a răspuns:

Ia-ti o narghilea

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Yurisa):

Si'n naghilea sa puna tutun negru!?winking rolling on the floor tongue

| elena97890 a răspuns (pentru Yurisa):

E prea complicat, eu vreau tigari normale

| Yurisa a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Verde, mereu verde!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Yurisa):

Stiu ca ma iubesti; dar iti lipeste tunul/munitia, ca sa ma trimiti in al 9-lea cer.winking rolling on the floor

| Yurisa a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

M-ai dat pe spate cu replica asta laughing))

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Yurisa):

Chiar divulgi toate intimitatile!?winking rolling on the floor

| aimullah123 a răspuns:

Pai stiu pe cineva care fuma 5 pachete pe zi. Mi-a zis ca daca incerci sa te lasi, fumand din ce in ce mai rar nu o sa reusesti. Trebuie sa te lasi dintr-o data. Sa nu mai fumezi deloc big grin Bafta!

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Câți ani ai? Dacă ai peste 30 cu peste 10 de fumat, probabil că va fi aproape imposibil.

| elena97890 a răspuns (pentru 1231242):

Eu fumez de vreo 2-3 ani. Am mai reusit sa am pauze dar nu am putut sa scap de tot. De aia in ultimul timp am fumat max 2 pe zi, si acum vreau ceva mai slab ca sa ma faca sa nu mai simt nevoia

| GabyT10 a răspuns:

Ca sa te lasi de fumat este nevoie de motivatie si de ambitie.Raspunsul meu sigur nu o sa-ti placa, eu n-am sa-ti recomand tigari, am sa-ti spun si de ce.Din punctul meu de vedere nu exista, ma las de tigari cu ajutorul tigarilor mai usoare.Totul tine de celebra nicotină, una dintre principalele substanţe prezente în ţigări.Nicotina ajunge în sânge la doar 10 secunde de la inhalarea fumului de ţigară. Odată ce creierul se obişnuieşte cu acest ciclu nenatural, nivelul său de secreţie al dopaminei scade constant, astfel încât fumătorul trebuie să fumeze tot mai multe ţigări. Însă dacă nu primeşte nicotină timp de câteva ore, organismul deja dependent protestează prin simptome precum durerile de cap, stări depresive, furie, anxietate şi insomnii.De asta este nevoie de ambite si motivatie, chiar daca este o tigara "mai slaba", tot nicotina contine, tot drog este, tot dependenta da. Sper ca nu te-am deranjat cu raspunsul meu.Iti doresc multa sanatate, sper sa te poti lasa de acest viciu.

| LLuk21 a răspuns:

Incearca din alea mici de le bagi in aparat si arde gudronul IQOS

| elena97890 a răspuns (pentru LLuk21):

Mie personal mi se par scumpe si inutile, dar oricum mersi de sfat!

| GreyShaw a răspuns:

Salut. ca sfat.
Deci, eu am 9 ani de cand fumez, si daca ma crezi, am stat zile in sir fara sa fumez, chiar si luni, faza e ca depinde de tine daca vrei sa faci pasul asta, si eu mai faze cand o tigara ma linisteste la un timp, chiar daca vine cu tot setu de ameteli, e buna, ajuta, dar sincer. daca asa mult iti doresti sa te lasi de tigari, nu trebuie sa stai pe ganduri, sau sa-ti iei tigari mai slabe, pana si alea contin nicotina, deci degeaba procedezi asa, tot ceea ce trebuie sa faci e sa-ti pui in minte asta si sa spui,, De azi numai fumez "!
Dar uita-te aici la pasii urmatori ce se intampla cu organismul tau cand ai 24 ore de cand nu ai mai fumat absolut deloc, pana la 7 zile si m.d.p -- > https://www.youtube.com/watch?v=o3I0mJ2RfU0

Poti face asta!
Ambitie sa ai!
Funda?!