| runawaygirl a întrebat:

Cu ce se ocupa un endocrinolog? Ce se intampla cand merg la un endocrinolog, ce analize imi face? Imi pune si diferite intrebari, m-ar putea intreba si lucruri despre viata sexuala, daca mi-am inceput-o, etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Endocrinologul se ocupa de bolile glandelor care secreta hormoni. In general, endocrionologul iti va pune mai multe intrebari, inclusiv despre data prime menstruatii, ritmicitatea menstrelor, etc. De asemenea te va intreba daca esti activa sexual, ce metoda de contarceptie folosesti, daca ai avut vreo sarcina/avort/nastere. Iti va palpa sanii si va urmari pilozitatea corporala (axila, pubiana, picioare) si faciala. Apoi, daca este cazul, iti va face niste analize ed sange.

| runawaygirl explică (pentru Brigaela):

Nu cred ca ar avea de ce sa ma intrebe de sarcina/avort/nastere ca inca sunt minora+virgina... Am fost la dermatolog care m-a trimis sa fac ecograf, am un ovar mai mare, si analize testosteron din care a reiesit ca am dereglari hormonale, de aceea m-a trimis la endocrinolog.

| Brigaela a răspuns (pentru runawaygirl):

Daca la intrebarea: ti-ai inceput viata sexuala raspunzi nu, atunci evident ca nu mai urmeaza intrebarile despre sarcina/avort/nastere. Eu iti spuneam setul general de intrebari.

| RaduMD a răspuns:

Endocrinologul se ocupă de glandele endocrine, aşa cum este tiroida de exemplu. Nu îl interesează problemel vieţii sexuale, care nu au legătură cu glandele. S-ar putea, însă, să îl intereseze dacă există prea multă sau prea puţină dorinţă sexuală, ori anumite aspecte exterioare ale organelor sexuale, aşa cum este dispoziţia pilozităţii sau sânii. De asemenea, este posibil (chiar foarte probabil) să pună anumite întrebări legate de ciclul lunar. Dar, dacă aţi început sau nu viaţa sexuală, nu îl interesează: nu are nici cea mai mică legătură cu endocrinologia.

| Nicole_8267 a răspuns:

Nu, endocrinologul are treaba numai cu glanda teroida, ficatul etc. dar uneori pentru unele formalitati poate avea nevoie.

| runawaygirl explică (pentru Nicole_8267):

Si e nevoie de aceste formalitati?

| Nicole_8267 a răspuns (pentru runawaygirl):

Depinde pentru ce te duci la el

| tigrahid a răspuns:

Un endocrinolog, este medicul care se ocupa de sistemul endocrin, de glandele responsabile pentru producerea, stocarea si secretia de hormoni care ajuta la mentinerea si controlul functiilor vitale ale organismului, precum cresterea, reproducerea si nivelul de energie.
Analizele sunt: cele de sange, ecografie si poate scintigrafie, daca este cazul. Cea din urma este de fapt ca o radiografie, numai ca trebuie sa-ti injecteze o substanta de contrast. Intrebarile sunt multiple si trebuie sa te cunosti foarte bine, ele sunt de felul: Ai palpitatii? Iti este frig? Simti un nod in gat? .....Cate contacte sexuale ai intr-o saptamana? de exemplu. Acesasta ultima intrebare se pune pentru ca este vorba de dereglari hormonale.