| MARGARETA199734 a întrebat:

Buna
Vreau sa slăbesc dupa naștere maiales la burta si solduri, am aproape 7 luni de la cezariana am primit acordul medicului sa încep exerciții ușoare de la 4 luni
Am renunțat la dulciuri, prăjit, pâine, carbohidrați, sucuri, mancare seara, fac sport atat cat pot nu ma forțez, beau apa undeva la 2-3 litri.
Am 60, 300 de la 66 kg
Ce sa mai fac, am impresia ca nu mai scade burta, ma uit in oglinda si încep sa plâng, nu ma mai suport asa!
O ideee, o soluție, recomandări de proteine... orice!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Atunci continua tot asa, fara carbohidrati si zahar, cu putin cardio, cat iti permite operatia. Este o slabire lenta, insa sanatoasa si de durata. Alimentele picante ajuta iarasi la arderea grasimilor, precum ardei iute, ghimbir, boabe mustar, scortisoara. poti incerca si ceaiuri diuretice, ceai verde, de afine, musetel, soc. Si cand vei putea, masaj abdominal, seara in timp ce vezi un film poti sa-ti masezi abdomenul vreo 20 minute. Ai rabdare, dureaza putin sa-ti revii dupa o sarcina dar crede-ma ca pentru sotul si copilul tau esti cea mai frumoasa asa cum esti.

4 răspunsuri:
| Ramina a răspuns:

Mult cardio pentru a scadea burta ( alergat, bicicleta, inot, exercitii cu sarituri), cel putin 30-60 minute zilnic si in fiecare seara inainte de culcare fa-ti masaj pe burta cu unt de cacao sau de shea (au efecte regenerante pentru vergeturi ), aceste unturi sunt solide dar se vor topi la contactul cu pielea si vei putea foarte usor sa iti faci masaj.
Dieta pare sa fie in regula daca chiar ai renuntat la cele mentionate, dieta aceasta si cu mult cardio ar trebui sa te ajute sa obtii rezultate.
Incearca si sa bei ceai verde dimineata pe stomacul gol pentru ca accelereaza metabolismul.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Fiindca alaptezi, nu este sanatos sa ti diete restrictive, corpul are nevoie de toti nutrientii necesari, pana si de carbohidrati. Redu-i si mananca-i doar in prima parte a zilei fara sa-i combini cu proteine.
Sportul te ajuta, mai ales miscarea cardiovasculara, fa ceva ce iti place. Si masaj, daca iti permite operatia de cezariana. Stai linistita ca iti revii, incet dar sigur si sanatos.

| MARGARETA199734 explică (pentru nugasescusernameliber):

Nu alăptez!

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru MARGARETA199734):

Atunci continua tot asa, fara carbohidrati si zahar, cu putin cardio, cat iti permite operatia. Este o slabire lenta, insa sanatoasa si de durata. Alimentele picante ajuta iarasi la arderea grasimilor, precum ardei iute, ghimbir, boabe mustar, scortisoara. poti incerca si ceaiuri diuretice, ceai verde, de afine, musetel, soc. Si cand vei putea, masaj abdominal, seara in timp ce vezi un film poti sa-ti masezi abdomenul vreo 20 minute. Ai rabdare, dureaza putin sa-ti revii dupa o sarcina dar crede-ma ca pentru sotul si copilul tau esti cea mai frumoasa asa cum esti.

| Gabrielasnitel520 a răspuns:

Pai daca vrei un sfat de la mine, chiar daca am 14 ani. Poti incerca un sport, zic si eu, nu stiu daca ai timp.
Dar 2 ore pe saptamana nu e asa mult.
Poti face înot, sau sa te duci la sala.
Trebuie sa iti intaresti maculatura.
Cauta exercitii pe net, pentru burta sa le faci si acasa.